Претепан лекар на своето работно место

Нападнат лекар на своето работно место, соопштија од полицијата. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Д.Ѓ.(36)

Прочитај повеќе

Дали и како е можно прераспоредување на работник на работно место?| ВИДЕО

Рубрика за трудово и социјално право Тема: Дали и како е можно прераспоредување на работник на работно место?

Прочитај повеќе

Совети како да напредувате на работното место

Ако почувствувате стагнација во вашиот професионален живот потребно е да размислите како да напредувате на вашата тековна позиција, да направите промена на работното место или да започнете нешто свое. Многумина

Прочитај повеќе

Жена нападнала колега на работното место

На 22.06.2022 околу 12:20 часот во Полициското одделение Петровец, Б.Н.(36) од Кочани пријавил дека на своето работно место во фирма

Прочитај повеќе

7 типови на „лоши колеги“ – Како да ги препознаете? Ова се нивните карактеристики

Сите ние имаме свои искуства со т.н. „лоши“ колеги на работното место. Тоа се луѓе кои помалку ни одговараат или

Прочитај повеќе

AETM лансира Алијанса за родова еднаквост на работното место

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија официјално ја презентираше Алијансата за родова еднаквост на работното место (анг. Gender Equality Alliance –

Прочитај повеќе

Да си признаеме дека во Македонија се гине на работно место и да почнеме да го менуваме тоа, порачуваат од МЗЗПР

Денес е Светскиот ден за заштита при работа. Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) изработува извештај со евиденција на

Прочитај повеќе

5 совети за тоа како да се справите со стресот на работното место

Лошата атмосфера на работа, работата со предизвикувачки клиенти, кратките рокови, проблемите со средствата за работа, можат да предизвикаат стрес на

Прочитај повеќе

Лекција по трудово право: Информирање на работниците (во случај на непосредна опасност)

РУБРИКА ЗА ТРУДОВО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО Тема: Информирање на работниците (во случај на непосредна опасност) Информирањето на работниците е многу

Прочитај повеќе

Трајкоска: Недозволиво е на работниците да им се поставува прашањето колку плата земале на претходното работно место

Апсолутно се согласувам. Сметам дека висината на платата е навистина доверлива категорија и согласно Законот за заштита на лични податоци,

Прочитај повеќе