(Архива) Колку изнесува К-15 за вработените на половина работно време?

Во јавноста се појави дилема за тоа колку треба да се исплати регрес за годишен одмор (К-15) на оние коишто

Прочитај повеќе

Се повредил 57 годишник на работно место во кавадаречка компанија

Во ОВР Кавадарци вчера во 16:30 часот било пријавено дека во ЈЗУ ОБ Кавадарци бил донесен Љ.Н. (57), вработен во

Прочитај повеќе

Секој ден во Македонија работното место го губат по 250 граѓани

Од почетокот на коронакризата во Македонија секој ден повеќе 250 работоспособни граѓани го губат работното место. Според истражувачкиот проект Рефлектор

Прочитај повеќе

Четири лица нападнале обезбедување на казино во Скопје

Вчера во 8:00 часот К.Ј.(22) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 4:00 часот во казино на ул. Филип Втори,

Прочитај повеќе

Што треба да се знае за дискриминацијата на работно место

Во Утринската емисија на Алфа ТВ, д-р. проф. Лазар Јовевски зборува за дискриминацијата на работното место, видовите на дискриминација како

Прочитај повеќе

Работното време на угостителите ќе биде до 22 часот, на една маса може најмногу двајца или четворица од исто семејство

Владата на 57 седница донесе протокол за отворање на рестораните и кафулињата кој предвидува работно време од 08 до 22

Прочитај повеќе

Како да се сочува здравиот разум на работното место?

КАКО ДА СЕ СОЧУВА ЗДРАВИОТ РАЗУМ НА РАБОТНОТО МЕСТО ВО УСЛОВИ НА ЕКОНОМСКА КРИЗА? – Дали човек на човека е

Прочитај повеќе

Одобрени се првите 136 бескаматни кредити, се бориме за секое работно место

Соопштението на СДСМ ви го пренесуваме интегрално: Со цел за поефикасно справување со последиците врз економијата предизвикани од глобалната пандемија

Прочитај повеќе

Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Секој петти вработен граѓанин во Македонија останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на

Прочитај повеќе