Герасимовски и Исени: Заштита на правата е основа за развој на бизнисите

Продолжува соработката меѓу Државниот завод за индустриска сопственост и Стопанска комора на Северозападна Македонија. Директорот на ДЗИС, Горан Герасимовски и

Прочитај повеќе

Ахмети: Со работа и инвестиции државата се движи кон развој

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денеска беше во посета во индустриската зона во Сарај, каде од страна

Прочитај повеќе

Се поскапиот живот ги стеснува можностите за кариерниот развој

Со растот на трошоците за задоволување на основните животни потреби се намалуваат можностите работоспособното население да вложува во своја наобразба

Прочитај повеќе

Нови инвестиции во развој на алтернативниот туризам на уникатни вински микро-локации во тиквешкиот регион

Во реализацијата на капацитетите кои се дел од новата туристичка понуда во тиквешкиот регион во потпроектот „Развој на еногастро туризам –

Прочитај повеќе

Кариерен развој, високи плати, рамна хиерархија се барањата на луѓето за да работат во Македонија, но дали е можно да се исполнат?

Факултети.мк спроведе анкета за тоа какви услови бараат младите за да останат да работат во Македонија. Меѓу останатите барања, беа

Прочитај повеќе

Битиќи: Македонија ќе стане регионален старт ап центар каде младите лица ќе може да ги реализираат своите бизнис идеи

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир

Прочитај повеќе

Заев со претставници на ЕБОР: Продолжува соработката во насока на интензивирање на проектите за економски развој и отворање на нови работни места

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска имаше работна средба со претставници на Европската банка за обнова

Прочитај повеќе

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот

Прочитај повеќе

ФИТР: Запирање на финансирањето на компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени минимални плати од државна помош

Фондот за иновации и технолошки развој ја информира јавноста дека ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа

Прочитај повеќе

ФИТР: Огромен интерес за инструментот за економско прилагодување на КОВИД-19 – 166 компании аплицираа во прв циклус

Рекорден број над 2.000 домашни компании подигнаа апликациски пакети на јавниот повик за брзо прилагодување на КОВИД-19, на Фондот за

Прочитај повеќе