Бислимовски: Неиспорачана топлинска енергија нема да им биде фактурирана на потрошувачите кога ќе се прави порамнување во мај

Во однос на неиспорачана топлинска енергија, ниту еден киловат час од оваа неиспорачана топлинска енергија нема да им биде фактуриран

Прочитај повеќе

Бислимовски за ДВ: Нема причини за поскапување на струјата!

Потребите за струја по регулирана цена за домаќинствата се обезбедени најмалку до Нова година, уверува првиот човек на Регулаторната комисија

Прочитај повеќе

Регулаторна одлучи: Од полноќ нови цени на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не

Прочитај повеќе

Регулаторна и министерствата работат на проширување на листата на потрошувачи за да се намали енергетската сиромаштија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги и ресорните министерства започнаа со дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе

Прочитај повеќе

Бислимоски: И покрај увозот не се очекува зголемување на цената на струјата на регулираниот пазар

Во овој момент не очекуваме зголемување на цената на електричната енергија и покрај намаленото производство од хидро капацитетите во државата,

Прочитај повеќе

Регулаторна комисија предлага проширување на категоријата ранливи потрошувачи што ќе добиваат енергетски субвенции

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги достави до Министерството за економија предлог за проширување на категориите на ранливи потрошувачи.

Прочитај повеќе

Директорите на РКЕ и ССМ разговараа за последиците од зголемувањето на цената на струјата

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Дарко Димовски и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги,

Прочитај повеќе

Втор протест за струјата во Тетово: Да се стави крај на нечовечкото однесување

Со марш од три локации до градскиот плоштад во Тетово неколку илјади граѓани вчера учествуваа во вториот по ред протест

Прочитај повеќе

Синдикати и здруженија: Регулаторна веднаш да ја повлече одлуката за поскапување на струјата

Синдикатите и здруженија од земјава најостро реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4

Прочитај повеќе