- Advertisement -

archiveРектор

МакедонијаПравдаСиндикат

Тројца проректори и синдикатот го обвинија Јанкуловски дека незаконски спроведува избор на ректор во вонредна состојба

Тројцата проректори на скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ), проф. д-р Вујица Живковиќ, проф. д-р Гордана Јосифова-Неделкова и проф....
МакедонијаПравдаСиндикат

Независен академски синдикат: Итно да сопре постапката за избор на ректор на УКИМ во вонредна состојба

Независниот академски синдикат преку соопштение бара од ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј"-Скопје, Никола Јанкуловски, сенаторите на УКИМ, како...
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

НАкС: Апсурдно е ректорот на УКИМ да се повикува на слободата на синдикалното здружување и отворено да застане зад префериран синдикат

Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека му понудил на ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски да му...
МакедонијаПравдаСиндикат

Ристова: 1,000 наместо сегашните 3,000 евра плата ќе зема Ректорот на УКИМ според колективниот договор на НАкС

Професорката од Универзитетот Кирил и Методиј, Мимоза Ристова на нејзиниот фејсбук профил објави графикон чии бројки покажуваат која е вистинската...
МакедонијаСветот на работникотСиндикат

Синдикат на клинички центар: Ректорот погрешно ја толкува одредбата од законот за формирање на синдикат

Реакцијата на синдикатот на клинички центар за изјавата на Ректорот на УКИМ ви ја пренесуваме интегрално: За Синдикатот на Клинички...