Влада: Сите граѓани што допатувале од регионите со официјална епидемија со корона вирусот задолжително да се јават на контакт телефоните на центрите за јавно здравје

Владата на Република Северна Македонија ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно

Прочитај повеќе

Од септември повисоки плати за 5% во основно, средно и високо образование и во научните институти

На 150-тата седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за покачување на платите во основното, средното

Прочитај повеќе

Денеска се прославува Илинден – 116 години од Илинденското востание

Македонските граѓани денеска го прославуваат Денот на Републиката, 2. август. Чествувањата на големиот празник на македонската борба за слобода, независност

Прочитај повеќе

Илиничиќ: Во планот за работење на Железници предвидено е зголемување на платите

Генералниот директор на Железници на Република Српска, Зоран Илинчиќ порачал дека управата на ова претпријатие во својот план на работење

Прочитај повеќе

„Балканлар Пластик“ планира да отвори 300 нови работни места

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија,

Прочитај повеќе

Р. Македонија – силен поддржувач на отворена трговија, глобален економски раст и владеење на правото на трговија со стоки и услуги

Делегација предводена од министерот за економија Крешник Бектеши во која има претставници од десет институции денеска е во Женева на

Прочитај повеќе

Р. Македонија бележи големи постигнувања, Обединетите нации ја интензивираат соработката со нашата држава со конкретни проекти од граѓански интерес

Претседателот на Владата на Р. Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со Росана Дуџиак, постојана координаторка на ОН во Р. Македонија.

Прочитај повеќе

Достижна е 500 евра просечна плата, покачување на пензиите за 1.000 денари

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во Собранието на Република Северна Македонија, во репликите до пратеници, соопшти

Прочитај повеќе

И културните работници незадоволни дејноста во која работат, највија генерален штрајк во октомври

Целосно соопштение на Синдикатот на културата на Република Македонија: „На ден, 20.06.2019 г. се одржа состанок на советот на СКРМ

Прочитај повеќе

Премиерот Заев: Од 1 јули стартува мерката „Мој ДДВ“ за враќање 15% од ДДВ на граѓаните, затоа што зборот важи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски, и директорката на Управата за јавни

Прочитај повеќе