Од 15 ноември рестораните ќе можат да работат со 50 % од капацитетот во затворениот дел

Од 15 ноември ноќните клубови-дискотеки, баровите и угостителските објекти за свадби и други прослави ќе можат да работат во затворените

Прочитај повеќе

Арсовска: Со кое овластување редарска служба ќе легитимира гости во кафеана?

Во држава во која нема функционален здравствен систем, во која луѓето се вакцинираат од донации и за третирање болести се

Прочитај повеќе

Се подготвуваат протоколите – свадби од 1 или 15 јуни

На вчерашната владина седница се разговарало за протоколите за организирање свадбени прослави. Како што дознава Алсат, според информациите од Владата,

Прочитај повеќе

Комисијата за заразни болести ќе одлучи кога ќе се дозволи работа на рестораните за свадби

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека ако епидемиолошката состојба бележи намалување на трендот ќе бидат објавени протоколи за работа

Прочитај повеќе

Јаневски предлага за српските туристи попусти во хотели и ресторани, бесплатен паркинг и влезници!

Бесплатни влезници за сите музеи, бесплатен паркинг во сите градови, попуст во сите угостителски објекти, попуст во сместувачките капацитети и

Прочитај повеќе

Незамислив е изговорот дека ние сме причината за ширење на вирусот, велат од иницијативниот одобор на ресторани

Ова е веќе трета недела на континуирани протести од наша страна, на кои за жал не наидуваме на никаков слух

Прочитај повеќе

Свадби во земјава ќе има, но без музика и со ограничен број на гости

Музичарите не се согласуваат со новиот протокол за работата на свадбарската индустрија, бидејќи се исклучени од него. Тие сметаат дека

Прочитај повеќе

Подготвен протоколот со кој рестораните очекуваат почеток со работа, ако нема договор ќе има нови протести

Свадба без оро, а единствен танц да биде само тој на младоженците со кој ќе стартува прославата. Без жива музика

Прочитај повеќе

Синадиновска Арсовска: Владата нема слух за нашите барања, продолжуваме со протести

Денеска гостин во утринската емисија „Утро со Златев“ беше Марија Синадиновска Арсовска од иницијативниот одбор на рестораните кои организираат настани.

Прочитај повеќе

Угостителите бараат укинување на забраната за организирање настани – најавуваат масовен протест

Почнувајќи од 15.03.2020, угостителски објекти за организирани настани, речиси една година немаат протокол за отпочнување својата дејност. Сопствениците денес одржаа

Прочитај повеќе