5 фрази кои родителите им ги кажувале на своите деца кои сега се успешни претприемачи

Работите коишто родителите им ги велат на нивните деца можат или да ги охрабрат и да им дадат поголема самодоверба

Прочитај повеќе

Швеѓанец почнува да живее сам на 18 години, а Македонец на 32

Секој млад човек има потреба да се осамостои, да започне свој живот и кариера, но постојат голем број фактори што

Прочитај повеќе

Шаќири: Учениците, родителите, наставниците за време на продолжениот распуст максимално да се придржуваат до мерките и препораките за заштита од ковид-19

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска на прес-конференција информираше дека на негово барање, врз основа на препорака од

Прочитај повеќе

Вторпат во еден месец дома поради заразено дете во одделението, не можеме да ги оправдаме деновите на работа

Голем број родители чии деца одат во основно училиште се соочуваат со проблеми поради ковид-протоколите во училиштата, особено кога во

Прочитај повеќе

Право на парична помош на лице кое до 18 години возраст имало статус на дете без родители и родителска грижа – прв дел

Право на парична помош на лице кое до 18 години возраст имало статус на дете без родители и родителска грижа

Прочитај повеќе

МОН: родителите и старателите годинава преку е-дневник ќе добиваат неделни извештаи за активностите на нивните деца на училиште

Родителите и старателите на учениците и во новата учебна 2021-2022 година преку електронскиот дневник ќе добиваат неделни извештаи за активностите

Прочитај повеќе

(АУДИО) Младите и нивната (не)самостојност

Постојано зборувам на слични теми којшто најчесто се поврзани со работничките права, односно работните односи. Во оваа колумна би сакал

Прочитај повеќе

Царовска за Канал 5: Ланското искуство ни покажа дека училиштата не се трансмитери на вирусот, наставниците, учениците и родителите доследно да ги почитуваат протоколите

Одлуката којашто е донесена  е учебната година да започне со физичко присуство. Јас можам да зборувам за работи кои до

Прочитај повеќе

Царовска: Огромна благодарност до наставниците, учениците и родителите, оваа учебна година беше предизвик на кој заеднички успешно одговоривме

Министерката за образование и наука Мила Царовска со видео обраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената

Прочитај повеќе

Царовска: 100 дена со граѓаните, со учениците, наставниците и родителите, одговорно и посветено создаваме образование за сите

100 дена со граѓаните, со учениците, наставниците и родителите. 100 дена одговорност, грижа и посветеност во создавањето на образование за

Прочитај повеќе