Неколку десетици рудари заробени во руски рудник по пожар

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во

Прочитај повеќе

Како изгледаше дефилето на здравствени работници, спортисти, пожарникари, припадници на полицијата и армијата, рудари, земјоделци…

Со свечено дефиле на здравствени работници, спортисти, пожарникари, припадници на полицијата и армијата, рудари, земјоделци, волонтери на Црвен крст, извидници,

Прочитај повеќе

Најмалку 16 рудари загинаа во сообраќајна несреќа во Мексико

Најмалку шеснаесет лица загинаа, а 14 се повредени по директен судир меѓу автобус и комбе во близина на северозападниот мексикански град Каборка.

Прочитај повеќе

Најмалку 19 загинати во одрон на карпи во рудник за мермер во Пакистан

Најмалку 19 работници загинаа, а голем број други се повредени при одрон на карпа во рудник за мермер во северозападен

Прочитај повеќе

Рударите од косовскиот рудник „Трепча“ се во штрајк

Рударите на Металуршкиот комбинат Трепча во Митровица денеска влегле во штрајк, пренесуваат приштинските медиуми и наведуваат дека повод за штрајкот

Прочитај повеќе

САД: Протестот на рударите во Кентаки влезе во третата недела

Рударите на јаглен во Кентаки, САД продолжуваат со протестите против нивниот поранешен работодавач со блокирање на пругите низ кои поминуваат

Прочитај повеќе