Неколку десетици рудари заробени во руски рудник по пожар

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во

Прочитај повеќе

Нови стипендии за студенти и постдипломци од Рудник САСА

Рудникот за олово и цинк САСА, преку својата Фондација за поддршка на одржливиот развој се обврза да обезбеди стипендии за

Прочитај повеќе

Загинал работник во рудникот Суводол откако го затрупала земја

Синоќа во рудникот Суводол во РЕК „Битола“, при работа со градежна машина, животот го загуби 38-годишен работник. Покојниот Т. К.

Прочитај повеќе

Со донација од САСА изградено ново инклузивно детско игралиште

Рудник САСА донираше ново инклузивно детско игралиште кое е лоцирано во кругот на детската градинка „Бамби“ и на Дневниот центар

Прочитај повеќе

Во Иловица- Штука во ниту еден процес нема да се користи цијанид и сулфурна киселина

Еуромакс писмено ги извести органите на државата речиси една година пред да бидат направени измените во Законот за минерални суровини дека компанијата донесе Одлука

Прочитај повеќе

Работник во рудник паднал од машина Работник во рудник паднал од машина

На 23.01.2020 во 17.10 часот во Полициска станица Крива Паланка, од Здравствен Дом-Крива Паланка било пријавено дека кај нив дошол

Прочитај повеќе

Загина работник во рудникот Суводол во РЕК Битола

При несреќен случај во Рудникот Суводол во РЕК Битола, синоќа при работа со градежна машина, животот го загуби работник В.К.

Прочитај повеќе

Со дополнителни здравствени и безбедносни мерки рудникот САСА продолжува со работа, а вработените добија тримесечен бонус

Кај ниту еден вработен во Рудник за олово и цинк САСА не е дијагностициран Ковид-19. Преземавме значајни чекори со кои

Прочитај повеќе

Рудник САСА обезбеди новогодишен бонус за вработените, пакетчиња за сите деца, како и пакети за социјално ранливите категории граѓани

Рудникот САСА и оваа година обезбеди новогодишни подароци за различни групи на граѓани од општината Македонска Каменица и за сите

Прочитај повеќе