И „Најк“ си заминува од Русија поради прекинати испораки на стоки

Американскиот производител на спортска опрема „Најк“ не го обнови договорот за франшиза со руската групација „Инвентив ретајл груп“, пишува Ведомости, повикувајќи

Прочитај повеќе

Русија живее од резерви, загрозени 200.000 работни места во Москва

Околу 200.000 луѓе се изложени на ризик да ги загубат своите работни места во Москва бидејќи странските компании го прекинаа

Прочитај повеќе

Некои западни компании продолжуваат со деловната активности на рускиот пазар

Повеќе од 600 компании ја стопирале или во значајна мера ја намалиле нивната деловна активност во Русија по инвазијата врз

Прочитај повеќе

„Хајнекен“ заминува од Русија поради војната во Украина

Холандската компанија за пиво „Хајнекен“ денеска соопшти дека се повлекува од Русија, со што станува уште една западна компанија што

Прочитај повеќе

Поради санкциите воведени против Русија сите вработени во „Аерофлот“ Хрватска добија отказ

Поради санкциите воведени против Русија, вработени во руската национална авиокомпанија „Аерофлот Ерлајнз“ во Хрватска добија отказ. Последниот лет на компанијата

Прочитај повеќе

Путин: Помош за оние кои останале без работа, поголеми плати и пензии

Претседателот на Русија Владимир Путин одржува состанок со членовите на Владата во врска со најновите економски мерки. Путин рекол дека

Прочитај повеќе

АСУС размислува да ги евакуира своите работници од Русија

Тајванскиот производител на компјутерски хардвер – „АСУС“ ја разгледа можноста за евакуација на работниците и деловните субјекти од Русија, изјави

Прочитај повеќе

Амазон ја суспендира испораката на производи во Русија и Белорусија

Американскиот гигант во онлајн трговијата Амазон ја суспендира испораката на производи до приватни клиенти во Русија и Белорусија како одговор

Прочитај повеќе

Со порака „не на војната“, вработените на една од последните независни телевизии во Русија се збогуваа од публиката

Eдна од ретките независни телевизии „ТВ Дожд“ ја емитуваа својата последна програма пред колективно да се збогуваат и да се

Прочитај повеќе

BMW ја напушта Русија

BMW објави дека ја прекинува работата во Русија. Германскиот гигант донесе одлука да ја запре испораката на возила на рускиот

Прочитај повеќе