САДУ со поддршка на штрајкот на СОНК – „И вработените во училиштата и градинките се родители чиишто семејства треба да имаат пристоен живот“

Синдикатот на администрацијата и државната управа на Македонија – САДУ безрезервно го поддржува генералниот штрајк на братскиот синдикат СОНК. Вработените

Прочитај повеќе

САДУ: Најголем интерес за работниците е заеднички да настапуваме со УПОЗ за да ја зајакнеме нашата позиција

По објавата на синдикатот на УПОЗ, за организирање на предупредувачки протест следната недела за изразување на незадоволство од Владата поради

Прочитај повеќе

САДУ: Бараме усогласување на бодовите со минималната плата, во спротивно подготвени сме да го радикализираме нашето делување

Синдикатот на администрација и државната управа на Македонија (САДУ) на 03.03.2022 испрати барање за итен состанок до Претседателот на Владата,

Прочитај повеќе

САДУ се приклучува кон протестот на Синдикатот на полицијата

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија ја дава својата поддршка за најавениот протест  во сабота на 08.05.2021 година.

Прочитај повеќе

Синдикат: Понижувачки е судските полицајци да земаат 56 денари додаток за работа во време на неделен одмор

Синдикатот на правосудство при Синдикатот на администрација и државна управа упати допис од министерот за правда Бојан Маричиќ, во кој

Прочитај повеќе

Колективниот договор предвидува 35 %, а тие земаат само 5% за работа во време на неделен одмор

Овие додатоци на плата се исто така содржани во Законот за судска служба и нецелосно се исплааќат, а тоа се

Прочитај повеќе

Единствено СУДСКИТЕ ПОЛИЦАЦАЈЦИ не земаат додаток за ризик во Кривичниот суд во Скопје

Голготата на судските полицајци трае многу одамна. Тие се сочуваат со доста проблеми, но двата најголеми се немањето на бенефициран

Прочитај повеќе

МДС: Димитров ќе остане запаметен како најслаб, арогантен и нарцисоиден министер

Македонскиот дипломатски синдикат го поздравува заминувањето на Никола Димитров од Министерството за надворешни работи. На следниот министер нема да му

Прочитај повеќе

Јовановски за Работник: Целата смена во која бил заболениот затворски полицаец е изолирана, се чекаат резулатите од тестирањата

Пред околу три дена во КПУ Затвор – Скопје се појави случај на заболен од коронавирус помеѓу вработените. Стојче Јовановски,

Прочитај повеќе

МДС: Само поради нашите залагања, членови се бркаат од работа

Соопштението на Македонскиот дипломатски синдикат при САДУ ви го пренесуваме интегрално: Cамо поради залагањата на Македонскиот дипломатски синдикат за почитување

Прочитај повеќе