Или даваат откази или формираат синдикати – работната култура во САД претрпува промени

Вработените во најголемите гиганти во Соединетите американски држави започнуваат масовно формирање на синдикати. Минатиот месец во продавница на Старбакс во

Прочитај повеќе

Лиценцираните сопственици на Мекдоналдс против гигантот за брза храна поради воведувањето на нов систем за оценување на работниците

Сопствениците на објекти кои работат под лиценца на гигантот за брза храна Мекдоналдс стравуваат поради ефектите коишто може да ги

Прочитај повеќе

Трендот од САД се шири низ целиот свет: Се повеќе луѓе бараат нови работни места

Незадоволството од работните услови, неинспиративните работни места и лошите шефови кои ги тераат луѓето да бараат нови работни места станаа

Прочитај повеќе

Дали е ова најдобра земја за софтверски инженери? Платите вртоглави, кои вештини се бараат?

Софтверски инженер денес е многу барана и со самото тоа многу ценета професија. Ако сте во светот на програмирањето, сигурно

Прочитај повеќе

Другото лице на Америка: Гојазните луѓе тешко се вработуваат, на жените кои ќе ја зголемат килажата им се намалува платата

Гојазните луѓе во Америка имаат поголеми шанси да се соочат со некој облик на препреки, односно со дискриминавија, во однос

Прочитај повеќе

Рафинерија во САД ги повлекла синдикално организираните работници непосредно пред реализирање на ШТРАЈКОТ

Работниците кои се синдикално организирани во рафинеријата за нафта „Chevron Corp“ (Сан Франциско, САД) биле заменети со работници кои не

Прочитај повеќе

Дали САД заборавил на стариот „невидлив непријател“ – Продолжува да зема данок

Побарувачката на работници останала на речиси рекордно високо ниво, на почетокот од година и покрај последиците кои ги наметна омикрон

Прочитај повеќе

Шаќири: САД е важен партнер во модернизација на образованието во земјава

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска оствари протоколарна средба со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Н.Е. г-ѓа

Прочитај повеќе

САД бараат протерување на руски вработен во ОН обвинет за шпионажа

САД ги повикаа Обединетите нации да протераат вработен кој наводно работел како „руски разузнавач“, изјави денеска американски дипломат за западни

Прочитај повеќе

Најмалку се работи во богатите земји. Како е во регионот?

Поголемиот дел од луѓето здраворазумно сметаат дека во развиените и богатите земји се работи повеќе. Меѓутоа, работите не се толку

Прочитај повеќе