(Видео) ССЕРИ: Нашето членство е бесправно преземено и префрлено во МЕСО при ССМ

Од Самостојниот синдикат на работниците од  енергетика, рударство и индустрија – ССЕРИ при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија обвинија дека

Прочитај повеќе

Стопроцентен штрајк на училиштата во Кисела Вода (Видео)

Порталот Работник заедно со Претседателот на Регионалниот Одбор – Кисела Вода на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура –

Прочитај повеќе

Поддршка и од балканските синдикати за штрајкот на СОНК

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК доби силна поддршка од страна на балканските синдикати, објави Претседателот на

Прочитај повеќе

“Штрајкбрејкери во Прилеп: Презадоволни ли од платата не сакале штрајк?”

Околу 170 просветни работници од Прилеп, незадоволни од Одлуката на Регионалниот одбор на СОНК, а која била донесена уште во

Прочитај повеќе

СОНК незадоволен од покачувањето на платите за 5 отсто

Под знак прашалник почетокот на учебната година. Синдикатот на просветните работници СОНК е незадоволен од зголемувањето на платите од 5

Прочитај повеќе

Новите гаражи ќе ја намалат цената за паркинг на клинички, вели д-р Беговиќ

Ако цената за месечен билет на Клинички центар се намали со изградбата на нови монтажни катни гаражи, тогаш таа одлука

Прочитај повеќе

СОНК: Доколку не бидат прифатени нашите барања, многу веројатно е дека новата учебна година нема да започне

Помина повеќе од еден месец, од последниот протест на Конфедерацијата на слободни синдикати, каде што гранков синдикат е и Самостојниот

Прочитај повеќе

Ветувањето за плата од 100,000 ќе се реализира следната година

Лекарите специјалисти бараат покачување на платите. Бараат плата од 100 илјади денари, како што им било ветено од Министерството за

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ остро ги осудуваат заканите кон Героски, институциите да реагираат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудуваат заканите кои вчера (четврток)

Прочитај повеќе

Беговиќ: Не е прифатливо стерилизацијата да се врши на едно место, а инструмените да се носат на друго место

 Централизација на стерилизација на инструментите  Концептот не можеме да го разбереме, не е прифатливо за нас стерилизацијата, да се прави

Прочитај повеќе