Од 15 ноември рестораните ќе можат да работат со 50 % од капацитетот во затворениот дел

Од 15 ноември ноќните клубови-дискотеки, баровите и угостителските објекти за свадби и други прослави ќе можат да работат во затворените

Прочитај повеќе

Угостителите бараат свадби и во затворен простор

Организаторите на прослави бараат надлежните да дозволат свадби и во затворените објекти. Иако генерално се задоволни од предлогот на Комисијата,

Прочитај повеќе

Се отстранува лимитот од 100 присутни на свадбите

Главниот координативен КОВИД-19 кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките, почнувајќи од 16

Прочитај повеќе

НУК со сопствен регистар за свадби и веселби, викендов реализирани стотина прослави

Независната угостителска комора формираше сопствен регистар за свадби, прослави и веселби кој го става на располагање на сите угостители и

Прочитај повеќе

Новите протоколи за свадби се нелогични, оценува Независната угостителска комора

Независната угостителска комора (НУК) смета дека новите протоколи за организирање на свадби се контрадикторни и нелогични и со нив се

Прочитај повеќе

Од 75 – та седница: Владата го укина носењето на маска на отворено; Донесе и протокол за организирање свадби

Владата на Република Северна Македонија ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести,

Прочитај повеќе

На сила нови мерки во Македонија: Од утре свадби, прослави и без маски на отворено!

Главниот координативен кризен штаб на Владата на Република Северна Македонија за обезбедување целосна координација на органите на државната управа, на

Прочитај повеќе

Филипче: Свадби со музика, но со 6 гости на маса и максимум 100 луѓе

Мнистерот за здравство Венко Филипче одговорајќи на новинарско прашање околу свадбите, рече дека тие ќе може да се организираат со

Прочитај повеќе

Огромен интерес за свадби

Голем интерес за свадби по најавите дека од следниот месец е можно да почнат со работа рестораните за прослави. Сопствениците

Прочитај повеќе

Се подготвуваат протоколите – свадби од 1 или 15 јуни

На вчерашната владина седница се разговарало за протоколите за организирање свадбени прослави. Како што дознава Алсат, според информациите од Владата,

Прочитај повеќе