Две третини од компаниите во светот имаат проблем да најдат кадар

Истражувањето, во кое беа вклучени речиси 45.000 работодавачи во 43 земји, покажа дека 69 проценти од испитаниците пријавиле проблеми при

Прочитај повеќе

Кои се најдобри, а кои најлоши градови за живеење во светот во 2021 година

Пандемијата со Ковид-19 нанесе огромен данок врз глобалните услови за живеење, се вели во извештајот на „Економист интелиџенс јунит“ Влијанието

Прочитај повеќе

Стоматолог – најплатена професија во светот

На списокот на најмалку стресни занимања се програмери, статистичари, логопеди, ветеринари и дел од медицинскиот персонал. Стоматологијата е на врвот

Прочитај повеќе

Утринава Скопје петти најзагаден град во светот

Скопје утринава е петти најзагаден град во светот, според интернет страницата „Ервижуал“ која го мери аерозагадувањето. Пред нас се само Бишкек, најголемиот

Прочитај повеќе

КСС: Далеку сме од пристојни услови за работа, треба повеќе да се подига свеста за нив

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС денеска имаше свечена седница по повод 7 октомври – Меѓународниот ден на

Прочитај повеќе

Бектеши: Успешните испораки на Македонија уште еднаш ја покажаа силната посветеност на соработка меѓу регионалните економии

Министерот за економија Крешник Бектеши учествуваше на првиот министерски панел на ОЕЦД конференцијата, која се одржува во рамки на Самитот

Прочитај повеќе