Извештај на СБ: Се очекува економскиот раст на Северна Македонија за годинава да забави до 2,7 проценти

Економскиот раст на земјава во 2022 година се очекува да забави до 2,7 проценти при што реалниот БДП до средината

Прочитај повеќе

СБ ќе го презентира полугодишниот економски извештај за Западен Балкан

 Канцеларијата на Светска банка во државава денеска организира презентација на 21-то издание од серијата извештаи за економската состојба во земјите од

Прочитај повеќе

Идните работници во Македонија ќе бидат најмалку продуктивни во споредба со земјите од соседството и неколку африкански земји

Бобан Илијевски Споредувајќи го Индексот на човечки капитал во Македонија за 2020 година со оној на земјите од нашето соседство

Прочитај повеќе

Тренчевска: Соработката меѓу МТСП и Светска банка продолжува, заедно работиме на унапредување на социјалната и детска заштита и градење на човечкиот капитал

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со директорот на Канцеларијата на Светска банка во Северна

Прочитај повеќе

Во светот 2,4 милијарди вработени жени немаат еднакви економски можности

Во светот 2,4 милијарди вработени жени немаат еднакви економски можности, а 178 земји се уште имаат правни пречки кои го

Прочитај повеќе

Бесими – Светска банка: Поздравен Планот за забрзан економски раст

Планот за забрзан економски раст чија цел е зголемување на економскиот раст, значително зголемување на јавните инвестиции, но и силно

Прочитај повеќе

Долгот на сиромашните земји рекордни 860 милијарди долари

Должничкиот товар во земјите со ниски приходи се зголеми за 12 проценти, на рекордни 860 милијарди долари во 2020 година,

Прочитај повеќе

Од средбата на Заев, Битиќи и Бесими со делегацијата на Светска банка: Ја прошируваме соработката за поддршка на приоритетите меѓу кои високо место има дигитализацијата на процесите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на

Прочитај повеќе

Придружете му се на дијалогот за постепено напуштање на употребата на јагленот и праведна транзиција во регионите со јаглен во Западен Балкан и во Украина

Заеднички спроведувана од Европската комисија и нејзините меѓународни партнери, Иницијативата за регионите со јаглен кои се во транзиција во Западен

Прочитај повеќе

Балканот е на врвот на светот според загадувањето на воздухот

Светска банка предупреди дека луѓето од Западен Балкан често дишат воздух кој е меѓу најзагадените во светот, и дека неговото

Прочитај повеќе