(ВИДЕО) КСС: Европските и Светските синдикати реагираа до Премиерот за репресијата која се врши врз КСС

Бобан Илијевски Европската и Светската конфедерација на синдикати преку писмо упатено до Премиерот на Р. Македонија Зоран Заев реагирале на

Прочитај повеќе

Влада и Светска банка: Човечкиот капитал е приоритет – вложуваме во луѓето, градиме стратегии

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, министерката за образование и наука, Мила Царовска,

Прочитај повеќе

Светска Банка ги зголеми проекциите за пад на македонската економија

Пад од 4,1 отсто во 2020 година, поголем од претходната проекција, и раст на јавниот долг, кој најверојатно ќе надмине

Прочитај повеќе

На светскиот ден за борба против сиромаштија СДСМ може да се пофали со над 450 илјади граѓани на раб на егзистенција

 Соопштение до јавноста – реакција на прес коференцијата на Јована Тренчевска СДСМ со своите политики не само што не ја намали

Прочитај повеќе

Економските последици од коронакризата стануваат се посериозни

Економскиот модел, кој е дарежлив во јавната потрошувачка преку субвенции и даночни ослободувања, не е одржлив. Државата мора да одреди

Прочитај повеќе

СЗО бара поголема заштита на здравствените работници во пандемијата

Здравствените работници, кои се во првите редови во борбата против пандемијата Ковид-19, плаќаат висока цена за своето здравје, предупреди Светската

Прочитај повеќе

СЗО: Вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

Тимот на Светска здравствена организација, која го истражува потеклото на Ковид-19 во Кина соопшти дека вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

Прочитај повеќе

СЗО: Светот мора да научи да живее со вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус, оцени дека помладите луѓе кои премногу и прерано се опуштиле

Прочитај повеќе

СЗО донираше лична заштитна опрема за Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби

Светската здравствена организација (СЗО) во рамките на солидарити фондот, донираше лична заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за инфективни

Прочитај повеќе

Повеќе од 10.000 здравствени работници во Африка заразени со Ковид-19

Повеќе од 10.000 здравствени работници во 40 држави на Црниот континент се со инфекции на коронавирусот, соопшти денеска Светската здравствена

Прочитај повеќе