Денес е Светски ден на учителот: Добриот наставник е како свеќа – се троши себеси за да им го осветли патот на другите

Денешниот ден, 5 Октомври, е прогласен за Светски ден на учителите. Да се биде учител, наставник, професор, воспитувач е најблагородната,

Прочитај повеќе

Светски ден на безбедност и здравје при работа – Да ја запреме пандемијата: Безбедноста и здравјето при работа можат да спасат животи!

Оваа 2020 година, Светскиот ден на безбедноста и здравјето при работа – 28 април, го одбележуваме во услови на глобална

Прочитај повеќе

РС Европа: Губење работа во корона-кризата и брзо опоравување по неа

Светските финансиски институции очекуваат пад на македонската економија меѓу 0,4 и 4 отсто годинава поради корона-кризата. Тоа ќе доведе до

Прочитај повеќе

Македонија со награда на Светскиот економски форум во Давос

Mакедонката Аријана Коскарова, основач на центарот “Creative Hub” во Скопје и Приштина којaшто лани се најде на листата на Forbes

Прочитај повеќе

СОНК учествува на Светскиот Конгрес на Меѓународната Федерација на синдикати од образование

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК со свои претставници учествува на 8 – Светски Конгрес на Меѓународната

Прочитај повеќе

Економистите очекуваат поголем економски раст, но и поголема инфлација

Зголемената минимална плата и порастот на увозните цени ќе ја забрзаат инфлацијата. Поголем економски раст, но и повисока инфлација во

Прочитај повеќе

Колумна: Ден на (не) слободата на медиумите

Автор: Бобан Илијевски   Денеска е 3 мај, Светски ден на слободата на медиумите. Ширум нашето соседство денеска овој ден

Прочитај повеќе