Бектеши на средба со менаџментот на СКСЗМ

Зајакнување на соработката помеѓу Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) и Министерството за економија, во делот на креирање на мерки

Прочитај повеќе

Министри предводени од вицепремиерот Груби на средба со бизнисмени од Комората на Северозападна Македонија

Пандемијата предизвика голем број компании да се соочат со загуби и губење на пазарите, а значителен процент од нив престанале

Прочитај повеќе

Дали економските мерки ќе обезбедат посигурен старт на 2021 година?

Генерално задоволни, но внимателни во прогнозите за успех. Ова е накусо суштината на ставот на Стопанската комора на Северо-Западна Македонија

Прочитај повеќе

Битиќи: Четвртиот сет мерки ги пресликува барањата на стопанството, нови 470 милиони евра за надминување на економската криза

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир

Прочитај повеќе

Стопанственици од Комората на Северозападна Македонија на средба со министерот Бесими

Стопанската комора на Северозападна Македонија на денешната средба со министерот за финансии Фатмир Бесими изразила подготвеност за активна улога во

Прочитај повеќе

СКСЗМ: Ние сме за покачување на платите и подигнување на стандардот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев уште во предизборниот период најави дека минималната плата до крајот на четиригодишниот мандат ќе се зголеми на

Прочитај повеќе

Комора на Северозападна Македонија: Ефектите ќе покажат дали 20 милиони евра се доволни за зајакнување на конкурентноста на компаниите

Денеска Министерството за економија го објави јавниот оглас за мерката за зајакнување на конкурентноста на компаниите, за која Владата одвои

Прочитај повеќе

СКСЗМ апелира надлежните институции да преземат мерки и активности за подобрување на безбедносната состојба во земјава

Стопанската комора на северо-западна Македонија (СКСЗМ) преку пишано соопштение искажува, како што велат, длабока загриженост за безбедносната состојба во земјата,

Прочитај повеќе

Димитров: Поголемиот број на третиот сет економски мерки позитивно ќе влијаат на стопанството

Владата го донесе третиот сет на економски мерки, за коишто имаше различни реакции од страна на бизнис заедницата. Вчера, од

Прочитај повеќе

Третиот пакет мерки за поддршка на економијата, реакции

Селективен и недоречен е третиот пакет мерки за помош на стопанството и граѓаните, велат дел од бизнисмените. Според Северозапдна комора,

Прочитај повеќе