Во Собранието втор ден расправа за ребалансот на Буџетот

Собранието денеска напладне треба да ја продолжи расправата за ребалансот на Буџетот. Ребалансот на Буџетот вчера се најде на пленарна

Прочитај повеќе

ССМ и денеска на протест пред Собранието

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на членовите на

Прочитај повеќе

Нема извинување од Џафери за пцостите упатени кон вработените

На собраниските службеници местото им е на работа среде работното време, а не на кафе на улица Македонија. Вака коментира

Прочитај повеќе

(ФОТО) „Талат Џафери сторил тешка повреда на Етичкиот кодекс на Собранието која мора да биде санкционирана!“

Тешка повреда сторил “пратеникот кој што врши притисок на државните службеници и на другите вработени во Службата на Собранието во

Прочитај повеќе

Комората на сметководители бара повлекување на Законот за сметководствени работи од Собрание, а еве зошто

Наместо сфаќање на важноста која ја имаат сметоводителите, како едниствена врска меѓу државата и стопанството, продолжуваат обидите за целосна контрола

Прочитај повеќе

Пратениците трет ден ќе расправаат за измените на Законот за минимална плата

Во Собранието денеска треба да продолжи дебатата за Предлог-измените на Законот за минимална плата. Собраниската расправа трае трет ден. Со

Прочитај повеќе

Минималната плата денеска пред законодавно-правната комисија во Собранието

Во Собранието денеска седница треба да одржи Законодавно-правната комисија, која ќе расправа за предлог законот за изменување и дополнување на

Прочитај повеќе

Денес во Собрание Законот за минимална плата со кој таа се зголемува од 15.200 на 18.000 денари

Македонското Собрание на дневен ред на денешната пленарна седница ги има измените на Законот за минимална плата со кои таа

Прочитај повеќе

Плати до 39.338 денари: Собрание на Македонија вработува 19 службеници

ЈАВЕН ОГЛАС БРОЈ – 731/2021 за вработување на 19 државни службеници од група I, подгрупа I во Собрание на Република

Прочитај повеќе

Почнува собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2022

Во Собранието денеска треба да почне расправата по Предлог-буџетот за 2022 година. Според објавата на веб страницата на Собранието, Предлог-буџетот

Прочитај повеќе