Во Охрид одржан Првиот саем на социјални претперијатија од Југозападниот регион

Во организација на Регионалниот центар за поддршка на социјални претпријатија во склоп на Фондацијата за поддршка на претпријатија ЕСА Охрид

Прочитај повеќе

Здравјето на социјалните работници ставено во ризик

Здравјето на социјалните работници “фрлено во оган” од страна од Министерството за труд и социјала. Тие се жалат од новата

Прочитај повеќе

Државата треба да ги достави платежните картички најдоцна до 3 јули

По 9.000 денари еднократна помош ќе добијат социјалните категории и невработени што остваруваат низок доход, а по 3.000 денари ќе

Прочитај повеќе

Србија: Во четвртата недела од вонредната состојба 2,000 отпуштени работници

Министерот за труд, вработување и социјални прашања на Србија, Зоран Ѓорѓевиќ оценил дека во наредните денови нема да дојде до

Прочитај повеќе

67,000 луѓе во Србија се пуштени на принуден одмор

Директорот за стратешка анализа на Стопанската комора на Србија, Михаило Весовиќ рекол дека 67,000 работници се дома затоа што компаниите

Прочитај повеќе

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска смета дека покачувањето на минималната плата ги дало очекуваните резултати, односно дека го

Прочитај повеќе

Левица: Протест- Правда за стечајците од „Треска” – одговорност за корумпираните елити

Три децении работниците од некогашниот гигант „Треска” се принудени да живеаат во социјална маргинализација, заглавени во правните лавиринти на неправдата.

Прочитај повеќе

(Видео) Јовевски: Потребен е закон за работни односи по македонска мера

Трудовото право и работните односи се една динамична материја. Секако, таа динамија којашто ги прати економските текови, но и модерните

Прочитај повеќе

СКРМ утре ќе го одржи протестниот марш

Синдикатот на културата (СКРМ) ќе одржи протестен марш утре( 08.10.2019 година). Во соопштението до медиумите се вели дека протестниот марш

Прочитај повеќе

Преговорите за минималната плата течат…

Продолжуваат разговорите на власта, бизнис секторот и синдикатите за ново зголемување на минималната плата. Решението, велат од Владата, треба да

Прочитај повеќе