Сојузот на стопански комори на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Стопанска комора на Приморска Словенија

Сојузот на стопански комори на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Стопанска комора на Приморска Словенија со цел унапредување на

Прочитај повеќе

Арсовска: Економската соработка со Хрватска има потенцијал за удвојување на трговската размена

– Сојузот на стопански комори на Македонија е дел од официјалната делегација на Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски на Република Хрватска.

Прочитај повеќе

„Пензионерите се важен сегмент во нашето општество, се грижиме за усогласување на пензиите и подобрување на социјалните услуги“

Претседателот на Владата Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и Милан Живковиќ, советник на премиерот, за

Прочитај повеќе

Сојузот на средношколци најави бојкот на наставата од второто полугодие

Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија соопшти дека заедно со матурантите ќе ја бојкотира наставата од второто полугодие која

Прочитај повеќе

Претседателот на ССК, Арсовска нов почесен конзул на Унгарија

Владата на седница одржана на 29.12.2020 година, донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Унгарија во Штип, а Данела

Прочитај повеќе

Арсовска со нов мандат во Глобалниот комитет на жени лидери

Глобалниот комитет на жени лидери ги објави новите членови на бордот. За претседател е избрана Колинда Грабар-Китарович, поранешен претседател на

Прочитај повеќе

Без соодветни мерки за поддршка, рентакар секторот пред целосен колапс

Рентакар компаниите иако претставуваат значаен сегмент на стопанството и придвижуваат неколку други дејности, во услови на криза оставени без соодветна

Прочитај повеќе

Преговорите за недела – неработен ден за сите се уште траат

Кој ќе работи, кој ќе одмара во недела допрва ќе се утврдува. И синдикатите, и работодавачите и коморите треба да

Прочитај повеќе

Арсовска: Над 80% од вработените приватниот сектор се наоѓаат во тешка состојба поради кризата

Претседателка на Соујзот на стопански комори Данела Арсовска, во гостувањето на „Топ тема“ на Телма истакна дека над 80% од

Прочитај повеќе

Арсовска: Пакетот на мерки кој го нуди државата за помош на економијата е најмал во Европа и не ги задоволува основните потреби

Данела Арсовска од Сојуз на стопански комори во своето гостување во „Утрински брифинг“ зборуваше за економската помош од страна државата

Прочитај повеќе