Заложби за подобрување на состојбата во новинарството од институциите има, но колку тие ЌЕ се реализираат?

Бобан Илијевски Неодамна, Генералниот секретар на Европската федерација на новинари Рикардо Гутиерез во изјава за Работник рече дека Македонија нема

Прочитај повеќе

Високата претставничка на ОБСЕ за слобода на медиумите г-ѓа Тереза Рибеиро се сретна со новинарските организации

Во рамки на официјалната посета на Високата претставничка на ОБСЕ за слобода на медиумите г-ѓа Тереза Рибеиро се сретна со претставници на

Прочитај повеќе

ЗНМ и СЕММ го осудуваат грубиот и омаловажувачки однос на Апасиев кон новинарите

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат непристојниот и груб

Прочитај повеќе

ССНМ: Имаме право да известуваме, но и да имаме став

По се зачестените напади и континуирано деградирање на позицијата на новинарите и медиумските екипи за време на протестите Самостојниот синдикат

Прочитај повеќе

ССНМ оствари средба со Министерката за труд Јована Тренчевска

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: ССНМ оствари средба со министерската за труд и социјална политика

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ најостро ги осудуваат навредите од советникот во општина Охрид Нефи Усеини кон колешката Емилија Мисирлиевски

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) најостро ги осудуваат навредите и

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

Претседателот на Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) Павле Беловски заедно со Претседателот на Здружението на новинарите на

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ: „Несмасна“ пракса на истражните органи во случаи со новинари

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираат на постапувањето на Основното

Прочитај повеќе

ССНМ, ЗНМ и СЕММ : Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти

Прочитај повеќе

ССНМ најостро го осудува повикувањето на службен разговор во полиција на колешката Соња Делевска и бара итно расветлување на случајот

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: Самостојниот синдикат на новинар ии медиумски работници остро го осудува

Прочитај повеќе