Пост Ковид поддршка за 15 микро и мали компании

Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија ќе поддржи 15 микро и мали компании во рамки на пост Ковид 10 трансформативната програма,

Прочитај повеќе

СКТМ: Мерките од четвртиот сет да важат и за компаниите кои го намалиле бројот на вработени

Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) бара финансиската поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот

Прочитај повеќе

Бектеши на средба со менаџментот на СКСЗМ

Зајакнување на соработката помеѓу Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) и Министерството за економија, во делот на креирање на мерки

Прочитај повеќе

Бесплатни ПЦР тестови, со превод на англиски јазик за сите странски туристи, бара Здружението за угостителство и туризам при СК

Бесплатни PCR тестови за COVID 19, со превод на англиски јазик, за сите странски државјани, со туристички престој во категоризирани

Прочитај повеќе

Министри предводени од вицепремиерот Груби на средба со бизнисмени од Комората на Северозападна Македонија

Пандемијата предизвика голем број компании да се соочат со загуби и губење на пазарите, а значителен процент од нив престанале

Прочитај повеќе

Молк од засегнатите страни во врска со падот на Македонија за пет места во водење на бизнис

Европската комора објави извештај за водење на бизнис, според кој Македонија е падната пет места подоле и се наоѓа на

Прочитај повеќе

Дали економските мерки ќе обезбедат посигурен старт на 2021 година?

Генерално задоволни, но внимателни во прогнозите за успех. Ова е накусо суштината на ставот на Стопанската комора на Северо-Западна Македонија

Прочитај повеќе

Битиќи: Четвртиот сет мерки ги пресликува барањата на стопанството, нови 470 милиони евра за надминување на економската криза

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир

Прочитај повеќе

Стопанственици од Комората на Северозападна Македонија на средба со министерот Бесими

Стопанската комора на Северозападна Македонија на денешната средба со министерот за финансии Фатмир Бесими изразила подготвеност за активна улога во

Прочитај повеќе

Новиот пакет мерки ќе опфати повеќе работници и компании

Вчера Владата го донесе четвртиот пакет на мерки за помош на стопанството, работниците и граѓаните којшто е вреден 470 милиони

Прочитај повеќе