- Advertisement -

archiveстопанство

ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

„Граѓаните се на работ на егзистенција, а пратениците си играат игри со нив“

Се повеќе станува неизвесно кога компаниите и работниците ќе ја добијат државната помош од петтиот пакет мерки. Пратениците немаат абер...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Марковска: Досега се реализирани 70 мерки, од четирите пакети мерки се имплементирани 82%, во вкупна вредност од 860 милиони евра

Економските мерки што се носат за надминување на последиците од коронакризата даваат резултати, а тоа го потврдуваат и официјалните статистички...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Петрушевска: Да се изгласаше петтиот пакет мерки на 3-ти март како што бараше ВМРО-ДПМНЕ, немаше да бидат оштетени стопанствата и граѓаните

Државната помош се уште не е стигната во стопанството и до граѓаните, рече Марија Петрушевска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникотСиндикат

Ковид-пакет: Дали владините мерки за работниците се по мерка?

Долгоочекуваниот петти анти ковид пакет е добредојден но колку и доволен за стопанството и граѓаните. Бизнисмените и синдикатите се генерално...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Кочоска: Битиќи ги разобличи лагите на Заев, наместо 1,2 милијарди евра помош, во стопанството завршиле само 350 милиони

Интегрален текст од прес конференција на Гордана Димитриеска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани Големата лага во низата на...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Јовевски за ТВ 24: Компаниите ги зачувуваат работниците поради државната помош

Статистиките коишто ги истакна вицепремиерот Битиќи се планирана проекција во оваа турбулентна година додека аналитичките проекции покажуваат дека и 2020...
ИнтервјуаНовостиСветот на работникот

(ВИДЕО) Во петтиот пакет, потребни се економски мерки коишто ќе бидат достапни за сите

Ексклузивно интервју на порталот Работник со Претседателот на Бизнис Конфедерација на Македонија Миле Бошков, во кое тој зборува за четирите...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Бектеши за 100 дена Влада: Поддршката на стопанството за надминување на штетите од пандемијата е наш приоритет

„Главниот предизвик што ги одбележа првите 100 дена од работата на Министерството за економија беше справувањето со негативните ефекти врз...
1 2 3 5
Page 1 of 5