Земјите од регионот ни ги „крадат“ странските инвеститори

Инфлацијата ќе продложи да расте, цената на енергенсите ќе се зголемува, можни се отпуштања на вработените. Ова се очекувањата и

Прочитај повеќе

Странските инвеститори се задоволни од работата на Дирекцијата за ТИРЗ

Просечна средна оценка за ТИРЗ добиена од сите корисници е 4,42 од 5. Компаниите највисоко го вреднуваат навремено споделување на

Прочитај повеќе

Совет на странски компании: И покрај намалениот обем на работа, странските компании ги задржаале сите вработени

Асоцијацијата на странски компании со технолошко напредно производство при Советот на странски инвеститори во рамките на Стопанската комора на Северна

Прочитај повеќе

Странските инвеститори му се пожалиле на Битиќи за царинскиот тарифник, даноците и недела неработен ден

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, остварил средба со претставници на компании-членки на Советот на странски инвеститори и Асоцијацијата на

Прочитај повеќе

Дирекцијата за ТИРЗ почнува серија панел дискусии со бизнис заедницата

 Со панел дискусијата „Јасни правила и дефиниции за подобни инвестициски трошоци и поефикасен систем за исплата и следење на државната

Прочитај повеќе

Заев на состанок со Асоцијацијата на странски компании: Потребен е консензус по прашањата на економскиот развој на земјата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и владиниот економски тим одржаа онлајн состанок со претседателот на Стопанската

Прочитај повеќе

Неделата како неработен ден може да ги избрка странските инвеститори од државата

Само половина од 34 компании лоцирани во развојната зона во Скопје ќе можат да работат во недела. Останатите, ќе стават

Прочитај повеќе

Деспотовски: Со попис до повеќе инвестиции и поголеми плати за работниците

Директорот на Технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ) Јован Деспотовски во видео обраќање порачува дека пописот ќе придонесе земјава посериозно да излезе

Прочитај повеќе

Заев: Странските инвестиции постојано се зголемуваат и во година на корона кризата имаме 12 нови

Претседателот на Владата, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, во врска со странските инвестиции во Северна Македонија, подвлече дека, само

Прочитај повеќе