Кузеска: Во кризна година забележавме рекордни странски инвестиции

Во 2022 годна, една од најкризните години во Европа, бележиме рекордни износи на странски директни инвестиции, а тоа е доказ

Прочитај повеќе

ССКМ и Општина Гази Баба во Стара Пазова: Да се искористи позитивниот пример за привлекување странски инвестиции

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија Трајан Ангелоски оствари официјална посета на Општина Стара Пазова, Војводина, како дел

Прочитај повеќе

Македонската економија е меѓу најатрактивните за странски инвестиции во време на криза, тврди Лукаревска

„Речиси секоја недела сведочиме на почеток на изградба или на пуштање во употреба на некоја странска инвестиција и тоа е

Прочитај повеќе

Митева: Деспотовски вечерва потврди дека Македонија нема стратегија за привлекување на странски инвестиции!

Јован Деспотовски отишол на интервју за да каже што мисли, наместо да каже што знае. Ама очигледно, ништо не знае…

Прочитај повеќе

Политичката криза и блокадата од Бугарија, причина за пад од 80% на странските инвестиции

Над 38 милиони евра е вкупната сума на странски инвестиции во третиот квартал годинава, пресмета Народната банка. Тоа е 170

Прочитај повеќе

(ФОТО) Македонија на дното за странски ивестиции

Според податоците што ги објавува Гоце Димовски од ГД консалтинг на Твитер, а повикувајќи се Народните банки на Македонија, Србија, Албанија и

Прочитај повеќе

Ќе се градат луксузни ски центри на Јабланица, Бушова планина и на Караџица

Во Македонија ќе се градат три нови луксузни ски – центри по сите светски стандарди и тоа на Јабланица, кај

Прочитај повеќе

Заев: Се отвораат нови добро платени работни места со нето-плата која е над просечната

Расте бројот на инвестиции каде се отвораат нови добро платени работни места со нето-плата која е над просечната, пишува на

Прочитај повеќе

Во недостаток на свои СДСМ се фали со проектите на ВМРО-ДПМНЕ како ТИРЗ и странски инвестиции

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Смешно и истовремено жално е кога СДСМ се фали со успесите

Прочитај повеќе

Странските инвестиции годинава ќе достигнат три отсто од БДП, прогнозира централната банка

Народната банка за годинава очекува пораст на странските инвестиции во земјава и постепено стабилизирање на износот на дознаките од странство,

Прочитај повеќе