archiveстрански

ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Нови откази – Си одат и вработени од странските инвеститори

Странските инвеститори Џонсон Мети и Ван Хол го редуцирале својот работен персонал во скопската индустриска развојна зона, а кризата предизвикана...
ЕкономијаМакедонија

Царовска во увид на градежни активности на компанијата Гересхаимер во ТИРЗ Скопје 2

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, заедно со директорот на...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Повеќе отпуштања ќе има во компаниите од автомобилскиот сектор кои имаат поголема трудоинтензивна дејност

Автомобилската индустрија се соочува со големи економски потешкотии поради корона кризата. Големите автомобилски компании, како Јагуар Ланд Ровер, Бентли, Астон...
ЕкономијаСветСветот на работникот

Ќе се изненадите: Погледнете кој град е втор во листата на најскапи градови за странски работници

Пронајдете го натрапникот на оваа листа на светски градови: Хонконг, Цирих, Сингапур... и Ашхабад? Престолнината на Туркменистан можеби не би...
ПравдаСветСветот на работникотСиндикат

На работ од силата: На полињата скапуваат работничките права, а не овошјето и зеленчукот

Странските работници кои живеат и работат на италијанските земјоделски земјишта за денеска најавиле штрајк. „Ние сме добредојдени кога треба да...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Странските инвеститори преземаат мерки за да не ги отпуштаат работниците

Стопанската комора на Македонија, секојдневно, 24 часа е ставена на располагање на компаниите со цел полесно надминување на постојната ситуација....
1 2 3 4
Page 1 of 4