Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Минатата година најголем број дозволи за престој и работа во Хрватска се издадени на државјани на Босна и Херцеговина (36.783),

Прочитај повеќе

Македонците кои ќе одат во Хрватска и Словенија ќе ги заменуваат работници од Ирак, Иран, Пакистан…

Повторно се отвори темата за „увоз“ на работна сила од странство. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи пред некој ден

Прочитај повеќе

Битиќи: Оваа година мораме суштински да го отвориме прашањето за работната сила во нашата земја

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се

Прочитај повеќе

Издале повеќе од 100,000 дозволи за работа само во 2022 година: Хрватска станува се поатрактивна за странците

Меѓу најбројните на кои им се издадени дозволи за работа се Македонците Хрватска оваа година издала повеќе од 100,000 работни

Прочитај повеќе

Еден од најдобрите градови за живот за странци: Просечна плата 4,200 евра, 85 % задоволни

Глобално, луѓето се согласни дека најдобар американска град за живеење и работа е Мајами, Флорида. За многумина, тој е можеби

Прочитај повеќе

Германија ќе „увезува“ странци: Шолц очекува во 2070 година да има 90 милиони луѓе

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Германија треба да привлече повеќе странски работници и да им ја олесни работата на

Прочитај повеќе

Владата ја зголеми квотата за вработување странци во Македонија

Владата со одлука на седница минатата недела ја зголеми квотата на странци кои можат да бидат работно ангажирани на територија на

Прочитај повеќе

Сигурно има работници од надвор кои би прифатиле да работат за нашите плати, вели Димитров

Бобан Илијевски Недостигот на работна сила станува се поголем. Ова го вели Претседателот на Собранието на Организацијата на работодавачи на

Прочитај повеќе

Отворени сме за предлог измени за перманентно вработување на странци во Македонија, велат од МТСП за Работник

Бобан Илијевски Вчера од Сојузот на стопански комори порачаа дека државата треба да ги олесни процедурите за вработување на странски

Прочитај повеќе

Странци доаѓаат да работат во Македонија, тука има работа, вели Бектеши

Странските државјани се заинтересирани да работат во Македонија. Ова го вели министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, иако сме

Прочитај повеќе