Мицкоски: Власта лаже кога зборува за струјата, покачувањето ќе биде над 18%, потребни се избори за што побргу потоа да се реструктурира ЕЛЕМ и да произведува доволно струја

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, при денешната посета во општина Гази Баба одговараше на новинарско прашање кое се однесуваше на

Прочитај повеќе

Бектеши: Рестрикции ќе нема, иако не очекува тешка зима

Рестрикции на струја ќе нема, иако ќе биде тешка зима не само за Северна Македонија туку и за регионот и

Прочитај повеќе

Ако ЕСМ ја продаваше струјата за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто, вели Ковачевски

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 отсто, изјави денеска генералниот

Прочитај повеќе

Од петок поскапа струја! Просечно за 7,4% за трите блок тарифи

Пресметките на Регулаторната комисија за енергетика се дека доколку не беше воведен новиот систем на блок тарифи, струјата ќе поскапеше

Прочитај повеќе

Регулаторна објави за колку поскапува струјата за домаќинствата

За 98,8 проценти од домаќинствата цената на електричната енергија ќе се зголеми за 7,4 проценти. -Без блок тарифите цената на

Прочитај повеќе

Граѓаните во исчекување на новата цена на струјата

Денеска ќе се знае колку ќе изнесува цената на електичната енергија по која граѓаните ќе ги плаќаат јулските сметки. Цената

Прочитај повеќе

„ПАРИ“ АНАЛИЗА | ТРИ ОД 5-ТЕ ЕНЕРГЕТСКИ КОМПАНИИ ШТО УЧЕСТВУВААТ ВО КРЕИРАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА СЕ ВО ЗАГУБА, колку ќе биде новото поскапување?

Отчукува часовникот до објавувањето на новата цена на струјата. Но, овој пат, освен евтината и скапа тарифа за домаќинствата, ќе

Прочитај повеќе

На почеток на јули ќе почне примена на новите блок тарифи за струјата

На почетокот на следниот месец според најавите на Регулаторната комисија треба да почнат да се применуваат четирите блок тарифи по

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Премногу е, народот плаќа поскапа струја, затоа што Ковачевски краде

Премногу е, народот плаќа поскапа струја, затоа што Ковачевски краде, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Битиќи: Криза е, штедете струја! Ако се греете на 24 степени, треба да се навикнете на 22 степени

Кризата ќе трае до крај на годината, но јас сметам дека ќе ја имаме и на почетокот на 2023 година.

Прочитај повеќе