Работничките права на удар на корона- кризата

Пандемијата ги продлабочи социјалните нееднаквости, посебно во трудоинтензивните дејности, каде се бележи најголемиот број на отпуштени работници и се регистрирани

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец испрати апел до политичките партии да му ги презентираат програмите во однос на работничките права

Со години наназад се бориме и ги застапуваме правата на текстилните работници. Јавноста е сведок дека нашата борба не е

Прочитај повеќе

Teшко e повреден работник во Прилеп

Работник е тешко повреден откако вчера околу 13.30 часот се повредил на работното место во фабрика за текстил на ул.„Александар

Прочитај повеќе

Текстилниот кластер во Штип брои 126 заразени со коронавирус, над 500 се во самоизолација

Во текстилниот кластер во Штип има 126 позитивни случаи на коронавирусот, а за 40 работници се чекаат резултатите од масовното

Прочитај повеќе

6-мина здравствени работници од штипската болница се во самоизолација

Шест здравствени работници од штипска клиничка, две докторки, три медицински сестри и еден лаборант се во самоизолација, поради контакт со

Прочитај повеќе

Левица: СДСМ го штити газдата на прилепска конфекција кој работи спротивно на препораките!

Изминативе денови, пристигнаа нови реакции од загрижени текстилни работници, кои сведочат за кршење на нивните елементарни права и свесно загрозување

Прочитај повеќе

Текстилниот кластер незадоволен: Вториот сет на мерки со многу нејаснотии и крајно неповолни услови за текстилниот сектор

Вториот сет на мерки најавени од Владата се со многу нејаснотии, а условите се крајно неповолни за текстилниот сектор па

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец: Да се овозможи на текстилните работници да го искористат вториот дел од годишниот одмор за 2019

Фејсбук статус на Здружението на текстилни работници „Гласен Текстилец“: Почитувани, Гласен Текстилец им предлага на работодавачите од текстилниот сектор да

Прочитај повеќе

Ампева: Секое намалување на договорите на определено е позитивно

Бобан Илијевски Неколку години по ред пријавуваме до надлежните во врска со конкретната фирма. Преку адвокат со кој соработува здружението

Прочитај повеќе

Текстилниот комбинат „Тетекс“ го прекина производството

Од денеска нема производство во најпознатиот волнарски комбинат АД „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово, познат како „Тетекс“. По последната работна единица

Прочитај повеќе