Нема соодветни механизми за заштита на работниците од мобинг

Мислам дека на почетокот не не сфатија сериозно како Здружение. Уште од март месец апелиравме дека превозот на вработените, а

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ампева: Не е фер за време на криза да се зборува за продуктивноста на работници

Не е фер во време на криза да се зборува за продуктивноста на работниците, а пред да започне истата за

Прочитај повеќе

Работници опфатени со владините мерки, наместо минимална плата, добивале 50 или 80 % од неа

Отпуштање на работници со договори за определен работен однос, наместо исплата на минимална плата за работници опфатени со владините мерки

Прочитај повеќе

Ампева: Работниците се пак оштетената страна, УЈП да реагира за исплата на плата од 8000, 9000 денари

Кристина Ампева, од здружението Гласен текстилец, вчера во Отворено студио на ТВ 24 посочи дека Управата за јавни приходи мора

Прочитај повеќе

Средба на Бочварски со Кристина Ампева, претставник од „Гласен Текстилец“

Општина Штип, Благој Бочварски оствари средба со Кристина Ампева од здружението за работнички права „Гласен Текстилец“, во однос на новонастаната

Прочитај повеќе

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Невладината организација „Гласен текстилец“ денеска упати барање до Општинскиот кризен штаб, кој во моментов има седница во проширен состав заедно

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец: Да се овозможи на текстилните работници да го искористат вториот дел од годишниот одмор за 2019

Фејсбук статус на Здружението на текстилни работници „Гласен Текстилец“: Почитувани, Гласен Текстилец им предлага на работодавачите од текстилниот сектор да

Прочитај повеќе

„Гласен Текстилец“: Да не се злоупотребуваат мерките против коронавирусот ниту од работниците, ниту од работодавачите

Здружението „Гласен текстилец“- Штип апелира ниту работниците, ниту работодавачите да не манипилураат и да не објавуваат лажни вести, околу препораките на

Прочитај повеќе

Ампева од „Гласен текстилец“: Задоволна сум покачувањето на минималната плата, но остануваат уште многу предизвици

Претходно, појаснува Ампева, немаше ни минимална плата, туку само учинок за текстилните работнички, бевме дискриминирани по секој основ. Сè уште

Прочитај повеќе

Ампева: Секое намалување на договорите на определено е позитивно

Бобан Илијевски Неколку години по ред пријавуваме до надлежните во врска со конкретната фирма. Преку адвокат со кој соработува здружението

Прочитај повеќе