Јорданов: На власта не и е грижа за работниците, таа води сметка само за олигарсите

Пратеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ е разочаран откако вчера парламентарното мнозинство не го прифатило опозицискиот амандман, со кој

Прочитај повеќе

Текстилните работнички допрва на удар на пандемијата – секојдневни отпуштања, неисплатени плати и придонеси, омаловажувања

Кате Ордева е една од десетината вработени во штипска конфекција на кои не им е дозволено да се вратат на

Прочитај повеќе

Ампева: Текстилните работници требало да бидат ставени на приоритетната листа за вакцинирање

Фејсбук статус на Гласен Текстилец:    Кристина Ампева за 24 телевизија, 17.05.2021: Според Кристина Ампева од “Гласен Текстилец”, добро е

Прочитај повеќе

Брендирање на текстилните компании и предизвици со кои се соочуваат

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот денеска ќе одржи онлајн работна средба на тема „Брендирање на текстилни компании

Прочитај повеќе

СВЕДОШТВО на текстилна работничка: Не одјавуваа и пријавуваа кога сакаа, на лекар дознaвме дека немаме осигурување

Голем дел од вработените во текстилната индустрија се изложени на прекршувања на нивните права од работен однос. Постојат примери на

Прочитај повеќе

Само во септември 200 текстилни работнички останале без работа

Работниците и стопанствениците треба да најдат заеднички јазик. Само преку дијалог во кој ќе бидат вклучени сите засегнати страни ќе

Прочитај повеќе

Текстилните работнички на раб на егзистенција – шијат кошули од 350 евра, а работат за 10 илјади денари?!

Условите во кои работат текстилните работнички и во време на корона вирусот е крајно загрижувачка и застрашувашка. Вака своето сведочење за

Прочитај повеќе

Нема соодветни механизми за заштита на работниците од мобинг

Мислам дека на почетокот не не сфатија сериозно како Здружение. Уште од март месец апелиравме дека превозот на вработените, а

Прочитај повеќе

Коронавирусот повторно влегува меѓу штипските текстилни работници

По пауза од два месеца коронавирусот повторно влегува во штипските конфекции. Заменик градоначалникот на Општина Штип, Јане Миланов и директорката

Прочитај повеќе

Газдите им даваат отказ на текстилните работници додека се дома со мерките против Ковид-19

Серија злоупотреби врз правата на работниците во текстилната индрустрија во Штип се случија со избивањето на пандемијата со коронавирус, а

Прочитај повеќе