Административците и техничкиот персонал во ГОБ „8-ми Септември“ излегоа на протест

Со транспаренти „И ние сме здравство и работиме во Ковид-болница“ вработените административци и технички персонал во Градската општа болница „8-ми

Прочитај повеќе

Како ќе се надомести бројот на работници во индустријата кој постојано опаѓа во ек на корона кризата?

Бројот на работниците во индустријата во октомври годинава, во однос на октомври минатата година, е намален за 4,9 проценти, а

Прочитај повеќе

Спасовски: Инспекторите да утврдат зошто трговците ги зголемиле цените на производите

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски изјави дека е даден налог до инспекциските служби да проверат дали, каде и зошто има поскапувања на

Прочитај повеќе

Има пари за плати, пензии и други трансфери до крајот на годината

Сите пари за нормално функционирање до крајот на годината се обезбедени, во смисла на плати, на пензии, на други трансфери.

Прочитај повеќе

Нема кратење на платите во јавниот сектор

Сите избрани и именувани функционери за месец април и мај ќе земат минимална плата од 14.500 денари, кажа денеска техничкиот

Прочитај повеќе

Владата ја продолжи важноста на личните документи, ЕБР почнува да патролира

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев во вечерашното гостување на Канал 5 соопшти дека денеска Владата ги донела првите

Прочитај повеќе

Утре без струја повеќе делов на Скопје

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Студеничани, Карпош,

Прочитај повеќе

Пропадна најавеното покачување за административците и техничкиот персонал во здравството

Нема зголемување на платите за административците и помошно техничкиот персонал во здравствениот сектор. Од Министерството за здравство ги згаснаа надежите

Прочитај повеќе

Здравствената администрација на преговори, бара 10% повисока плата од февруари

Администрацијата и помошно техничкиот персонал во здравствениот сектор очекуваат од Филипче најмалку 10 процентно зголемување на платите од февруари наредната

Прочитај повеќе

Администрацијата и техничкиот персонал во здравството на протест за поголема плата

Вратете ни го достоинството – Администрацијата и помошниот технички персонал од здравствените установи вчера на протест. Револтирани се што тие

Прочитај повеќе