АМЕРИТ бара мерки за помош на транспортерите

Итна средба со Владата поради растот на цената на нафтата на која ќе бидат договорени конкретни мерки за ублажување на

Прочитај повеќе

Обезбедени нови три илјади транспортни дозволи за домашните транспортери

Правиме најголем исчекор во транспортниот сектор каде домашните транспортери добиваат нови три илјади меѓународни дозволи за превоз на стока, што

Прочитај повеќе

На повеќе од 800 транспортери од Македонија им „виси“ работното место!?

Повеќе од четири месеци транспортерите чекаат владата да одбере нов центар за полагање на стручни испити за добивање на сертификати

Прочитај повеќе

Бочварски од Крањ: На транспортерите им се потребни олеснувања на граничните премини и модерни патишта

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска во Брдо кај Крањ, Република Словенија учествуваше на Министерски состанок за прекуграничното поврзување

Прочитај повеќе

ЕСМ понуди пониска цена од ланската – Што ќе се случува со цената на струјата?

ЕСМ понуди 7 отсто пониска цена за струјата на тендерот на Универзалниот снабдувач ЕВН ХОУМ. Оттаму за Сител посочија дека

Прочитај повеќе

Макам-транс: Еколошката такса е казна за транспортерите кои се задолжуваат за да купат еколошки возила

Асоцијација Макам-транс како репрезентативен преставник на превозни трговски друштва во ниеден момент не е консултирана во однос на одлуката на

Прочитај повеќе

Поскапувањето на цената на дизелот за 4 денари – Удар на Заев за најсиромашните

Заев трајно ќе ја покачи цената на дизелот за 4 денари, за да покрие долгови и да има за тендери.

Прочитај повеќе

Угостители, туристички работници и транспортери бараат продолжување на помошта

Заменичката на претседателот на Владата за економски прашања Мила Царовска и Владин економски тим се сретнаа со претставници од угостителската

Прочитај повеќе

Транспортерите излегоа на протест во центарот на Скопје

Организирана колона од камиони, автобуси, комбиња со вклучени сирени попладнево  се движи низ центарот Скопје. На тој начин транспортерите организирани

Прочитај повеќе