ЛЕТАЛЕ КАЗНИ кај трговците за цените и маржите

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во периодот од 16.01 до 22.01.2023 година има извршено вкупно 709 инспекциски надзори на целата територија

Прочитај повеќе

1000 евра бонус и покачување на платата за 322 евра – Вработените во ЗАРА постигнаа договор за зголемување на платите

Синдикатот кој ги застапува трговците во продавниците на шпанскиот моден брeнд ЗАРА се откажа од планираните штрајкови во седиштето на

Прочитај повеќе

Повисоки казни за трговците кои ќе манипулираат со цените!

Новиот Закон за потрошувачи кој на големо се најавуване може да ги стабилизира ценита на храната. Но, доколку некој трговец

Прочитај повеќе

Ковачевски: Ќе следуваат казни за трговците кои не ги почитуваат замрзнатите маржи

„За најранливите категории на граѓани во моментов работиме на пакет мерки кои ќе се финансираат од буџетот за директни финансиски

Прочитај повеќе

Изгласани измените и дополнувањата на Законот за трговија – ќе работат и трговците во туристичките места

Фејсбук статус на Министерот за економија, Крешник Бектеши: Собранието на Северна Македонија денеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот

Прочитај повеќе

КОЛКУ СЕ ЕТИЧКИ ДОБИВКИТЕ НА ТРГОВЦИТЕ? 750 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СЛЕАЛЕ ЛАНИ ВО КАМ, ВЕРО, КИПЕР, СТОКОМАК

ПАРИ АНАЛИЗА | Вкупните приходи од 8-те најголеми трговски фирми (кои влегуваат и во 100-те најголеми компании во државава по

Прочитај повеќе

Бектеши: Казни од 500 до 10.000 евра за трговците со нечесни практики

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека Владата го усвоила законот за заштита на потрошувачите на предлог

Прочитај повеќе

Ако трговците ги зголемуваат цените нереално, тогаш народот ќе бира која храна ќе ја купува, вели Бесими

Министерот за финансии Фатмир Бесими во емисијата 24 анализа во однос на инфлацијата и поскапувањето на бензините истакна дека на

Прочитај повеќе

Бектеши: Сите трговци на туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во

Прочитај повеќе

Kазнети сe најголемите ланци на супермаркети, трговците да не ја злоупотребуваат ситуацијата, вели Бектеши

Трговците да не ја злоупотребуваат ситуацијата, а граѓаните да пријавуваат секаков прекршок, порача министерот за економија Крешник Бектеши. Тој во

Прочитај повеќе