Еве што според проф. д-р Лазар Јовевски треба да се смени во трудовиот систем

Трудовиот систем претставува збир на правила и прописи коишто се однесуваат на областа на трудот. Ова една од наједноставните дефиниции

Прочитај повеќе

Трудовиот инспекторат за седум дена извршил 400 надзори

На денешната редовна прес-конференција, претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец: Уште една успешна соработка со трудовиот инспекторат

Фејсбук статуси на Гласен Текстилец: Уште една успешна соработка меѓу Трудов инспекторат и Г.Текстилец во врска со отказ на жена

Прочитај повеќе

Повреден градежен работник во Кавадарци

Жител на демиркапиското село болбЧифлик се повредил вчера при градежни работи во Кавадарци, информираа денеска од СВР Велес. Од кавадаречката

Прочитај повеќе

Во полицијата пријавен случај за тешко повреден работник

Педесет и седум годишен работник од скопско Стајковци се здобил со тешки телесни повреди, според неговото кажување, при извршување работни

Прочитај повеќе

Кочовски: Покрај успехот на изборите, продолжуваме да се бориме за работничките права

Фејсбук статус на Бобан Кочовски: Почитувани, Би сакал да ве известам дека успехот на Левица / E majta / Levica

Прочитај повеќе

Потешко повреден работник на изградба на објект во Аеродром

Еден работник бил потешко повреден додека работел на изградба на објект во општина Аеродром. Со случајот бил запознаен и трудовиот

Прочитај повеќе

Левица: Трудовиот инспекторат се прогласи за ненадлежен по пријавата за заразени текстилни работници

➡️Пријава која пристигна до нас за заразени работнички во конфекцијата АД „Мода” од Свети Николе. Случајот го пријавивме во Пазарен

Прочитај повеќе

Кочовски ексклузивно за Работник: Породилното отсуството ќе го зголемиме од 9 на 12 месеци

Поради огромната потреба од реални промени во областа на породилното отсуство, Левица во својата изборна програма предвидува продолжување на истото

Прочитај повеќе

Работниците кои се ослободени од работни обврски имаат право на целосна плата

Здравствената кризна состојба предизвикана од коронавирусот се претвори и во работничка криза, а најзасегнатите групи се хронично болните, родителите на

Прочитај повеќе