Тренчевска вели дека има придвижување во преговорите помеѓу МОН и СОНК

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевкса вели дека има придвижување и позитивни сигнали дека е можно наскоро да

Прочитај повеќе

Прес-конференција на Левица: Нека ни е честит Први мај, денот на трудот!

– прес-конференција на портпаролот Амар Мециновиќ и координаторот на Социјалниот сектор – Катерина Јовановска Пред повеќе од еден век, на

Прочитај повеќе

Тренчевска: Се надевам дека по постигнатиот договор, оние кои штрајкуваа од утре ќе се вратат на работа

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска се надева дека откако претставниците на СОНК ќе го известат членството дека

Прочитај повеќе

ВИДЕО – Неделков: Или масовен протест или штрајк – За едно од нив ќе одлучи Советот во сабота

Или масовен протест или штрајк. Ова се двете опции за кои ќе одлучува највисокиот орган на СОНК, Советот, рече Претседателот

Прочитај повеќе

Лукаревски и Бесими посетиле компании кои ќе исплаќаат 18,000 минимална плата

Фејсбук статус на Сања Лукаревски, директорка на УЈП: Со Министерот за финансии ,Фатмир Бесими посетивме даночни обврзници,што ќе бидат дел

Прочитај повеќе

Ќе има ли покачување на минималната плата?

Расте просечната плата, но се зголемуваат и трошоците за живот. Статистиката пресмета дека во ноември просекот достигна  29.130 денари  или

Прочитај повеќе

Која е Јована Тренчевска – кандидатката за министерка за труд и социјална политика?

Јована Тренчевска е кандидатка за министерка за труд и социјална политика. Јована е една од основачките на Форумот на жени

Прочитај повеќе

„Животот е краток за да се троши на професија за која се нема страст“ – став на голем дел од анкетираните американски работници

Подготвил: Бобан Илијевски Новите анкети кои неодамна беа објавени покажуваат дека американските работници кои ја изгубиле или напуштиле работата во

Прочитај повеќе

Пополека но сигурно, работниците почнуваат да ги диктираат состојбите на пазарот на труд

Колумна на Бобан Илијевски Изминатава недела мислам дека ја одбележа изјавата од Министерот за финансии за тоа дека во буџетот

Прочитај повеќе