На Дубровник му недостига работна сила, угостителите бесни: Бараат 2,600 евра плата, а не се хирурзи

Подготвил: Бобан Илијевски Недостигот на работна сила во услужните, во прв ред туристичките и угостителските дејности е долгогодишен проблем, а

Прочитај повеќе

Гордана Панева за Работник: Работодавачот ми обезбеди храна и сместување по операцијата – заменик директорот е во постојана комуникација со мене

Бобан Илијевски Гордана Панева, собарка која повеќе од еден месец работела во хотел на компанијата „Валамар“ во Хрватска ја контактираше

Прочитај повеќе

СУТ: Работниците да не се залажуваат со „солените“ понуди од „човек – агенциите“ за сезонска работа

Синдикатот за угостителство и туризам им порачува на сите оние работници кои што имаат намера да заминат на сезонска работа

Прочитај повеќе

Помина времето кога велеа „Ако не сакаш ти да работиш, ќе работи друг“ – Келнери во Хрватска нема ни „за лек“

Во хрватскиот туризам долго време важело правилото, ако ти не сакаш да работиш, има кој сака… Но сега веќе никој

Прочитај повеќе

Македонија и Косово потпишаа Меморандум за развој и промоција на туризмот

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски и претседателот на Унијата за Туризам на Косово, Баки

Прочитај повеќе

Средба Керим – Јаневски: ТУК и Агенцијата се лојални партнери за промоција на туризмот

Претседателот на Туристичко-угостителска комора, Аркан Керим денеска оствари работна средба со директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот,

Прочитај повеќе

Војната во Украина ќе влијае врз туризмот, хотелите на охридско-струшката ривиера подготвени да прифатат бегалци

Руско-украинската војна ќе влијае негативно врз туризмот во земјава. Хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера се подготвени доколку има потреба да

Прочитај повеќе

Ратификуван Договорот со Косово за соработка во туризмот

Во Собранието денеска e ратификуван Договорот за соработка во туризмот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република

Прочитај повеќе

Сигурна работа во Хрватска: Синдикатот за угостителство и туризам на Македонија склучи договор со Синдикатот за туризам и услуги на Хрватска за сезонските работници

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Хрватскиот синдикат на македонските сезонски работници им обезбедува сигурна и платена работа

Претседателот на Синдикатот за туризам и услуги на Хрватска – СТУХ Едуард Андриќ преку видео обраќање им се обрати на

Прочитај повеќе