Трипуновски: Субвенциите ги воведе владата на ВМРО-ДПМНЕ, а денес СДСМ не успева ни да ги подели навреме

СДСМ е партијата која ветуваше живот во Македонија и достоинствен живот за земјоделците, но и денес продолжува со лицемерниот однос.

Прочитај повеќе

Битолски тутунари: Ќе останеме без леб!

– Две ноќи спиевме тука, гледате колкава колона е, ова што се работи, навистина е грев за народот, разочарани и

Прочитај повеќе

Протест и блокада на тутунарите

Тутунарите од петте новоформирани здруженија денеска два часа, од 12 до 14 часот, го блокираа патиот правец Прилеп – Плетвар

Прочитај повеќе

Тутунари: Не се исполнија ветувањата за цената на тутунот

Редица тактори и камиони со кутии полни со тутун. Ваква е сликата на речиси сите откупни места во прилепско.Тутунарите гневни

Прочитај повеќе

Тутунарите бараат откуп на тутунот по класи, а не според шифри

Тутунот во најпроблематичните региони да се откупува и во сабота, а родот да се презема по класи, не според шифри

Прочитај повеќе

Тутунарите и откупувачите се договорија, ќе се преземат и договорените количини и вишоците

Компаниите ќе ја забрзаат динамиката на откуп, ќе ги преземат и вишоците, а пунктовите ќе бидат отворени додека откупниот процес

Прочитај повеќе

Тутунарите од струмичко бараат државата да интервенира: „Далија табак“ не врши откуп

Тутунарите од струмичко Градашорци не знаат каде да ги предадат произведените количини тутун од ланската реколта откако компанија „Далија табак“

Прочитај повеќе

Тутунарите и лозарите на протест пред Владата!

Тутунарите и лозарите денеска излегуваат на протест пред Владата, велат дека ќе бараат одговори за неисполнетите ветувања дека ќе се

Прочитај повеќе

Тутунарите вo понеделник на протест пред Влада

По серијата од лажни ветувања дека ќе се корегира годинашната, катастрофална откупна линија, пукна трпението на излажаните и понижени тутунари,

Прочитај повеќе

Тутунарите од Пелагониско на протест

Тутунопроизводителите од Пелагониско трет ден го блокираат магистралниот пат Прилеп – Градско. Не остатпуваат од своите барања – реална проценка

Прочитај повеќе