Протест на угостителите во Скопје

Преку пораката „Младите треба да живеат, Скопје треба да живее!“, иницијативата „Сакаме ноќен живот во Скопје“ најави протест пред Владата

Прочитај повеќе

Угостители спасиле редок јастог

Необичен настан се случил во ресторан на Флорида (САД), каде што вработените навреме забележале и спасиле исклучително редок јастог. Имено, портокаловиот

Прочитај повеќе

Угостителите од Крива Паланка до утре можат да аплицираат за штандови за време на летната културна програма

Угостителите од општина Крива Паланка до утре можат да аплицираат за закуп на локација за штанд којшто ќе го користат

Прочитај повеќе

„Келнерот не е тука, отиде да вози камион“: Германија е во сериозна криза

Колкава е кризата со недостигот на работна сила, во целиот свет, можеби најдобро знаат германските угостители. Имено, на менито на

Прочитај повеќе

На прилепските угостители им недостига персонал и до 40 отсто, бараат решение

Прилепските угостители се соочуваат со недостиг од персонал и до 40 отсто и посочуваат дека моментално ова е најголемиот проблем.

Прочитај повеќе

Охридско-струшките угостители немаат готвачи, одат во Хрватска за поголеми плати

Угостителските објекти и хотелите долж охридско – струшката ривиера се соочуваат со недостаток од кувари. Речиси 80 посто од нив

Прочитај повеќе

Битиќи: Ако е потребно ќе донесеме нови мерки за поддршка на угостителите и граѓаните

Доколку е потребно ќе донесеме нови мерки за поддршка на угостителите и граѓаните заради воведувањето на последните рестриктивни мерки за

Прочитај повеќе

Власта глува за барањата на угостителите, остануваат на сила истите мерки

 „Сметам дека мерките и понатаму треба да останат исти се додека уште повеќе не се зголеми колективниот имунитет“, рече Филипче

Прочитај повеќе

Угостителите од Струмица излегуваат на протест: Ние не ја шириме короната, време е Владата да донесе нови мерки

Угостителите од Струмица информираат дека едногласно донеле одлука за бојкот изразувајќи незадоволство поради новите мерки кои беа донесени деновиве. „Од

Прочитај повеќе

Нервозни угостители нападнале инспектори од УЈП во Коњско кај Охрид

Драма се случувала во угостителски објект во Долно Коњско во близина на Охрид. Тројца вработени заработија кривични пријави бидејќи на

Прочитај повеќе