Пазарните инспектори во акција по угостителските објекти, 56 казни за пушење во затворен простор

Од 10 до 14 јануари пазарните инспектори извршиле 200 инспекциски надзори, а издадоа 56 прекрошни налози за непочитување на Законот

Прочитај повеќе

Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 113-та седница, меѓу другото, согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, усвои измени

Прочитај повеќе

НУК бара укинување на одлуката за забранет влез на невакцинирани во угостителските објекти

Независната угосстителска комора (НУК) бара од Владата целосно и безусловно да ја укине одлуката за забранет влез на невакцинирани во

Прочитај повеќе

Што ако вработените и газдите на угостителските објекти не се вакцинирани?

Што ако вработените во угостителските објекти не се вакцинирани, дали треба да се избркаат од работа и дали ако сопственикот

Прочитај повеќе

ТУК ја поздрави одлуката за овозможување работа на угостителските објeкти

Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори ја поздравува одлуката на Владата од 1 јули да се дозволи редовна работа

Прочитај повеќе

СДСМ: 5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат со вистинска грижа за сите граѓани, со директна поддршка за македонската

Прочитај повеќе

Костадинов: 5,77 милиони евра за поддршка на над 2.200 угостителски објекти, градиме стабилна развојна економија

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжуваат со вистинска грижа, со вистинска поддршка за македонската економија, за спас

Прочитај повеќе

НУК: угостителите и организатори на прослави се доведени во заблуда

За точките од протоколите со кои во угостителските објекти за исхрана и кафетерии е забрането е организирање на музички настани

Прочитај повеќе

НУК воведува златен сертификат за угостителските објекти кои ги применуваат протоколите за работа

Сертификат „Чисто и безбедно” за угостителите кои ќе ги применуваат протоколите за работа ќе издава Независната угостителска комора. Добивањето на

Прочитај повеќе

Уостителските објекти, сепак, во неделите ќе работат цел ден, а не само една смена

Не е точно дека угостителските објекти во неделите ќе работат само една смена, изјави денес министерот за економија Крешник Бектеши,

Прочитај повеќе