НЕЗАВИСНАТА УГОСТИТЕЛСКА КОМОРА И СКОПСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ИГНОРИРАНИ ОД ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА НА ГРАД СКОПЈЕ!

Дали навистина граѓаните, гостите и угостителите на Град Скопје добија независен Градоначалник или бившата Претседателка на Сојузот на стопански комори

Прочитај повеќе

ТУК: Ќе можете ли да ни помогнете ?

Членовите на Туристичко-угостителската комора, претставници на угостителските објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници,

Прочитај повеќе

Синадиновска Арсовска: Мора да има континуитет во мерката за поддршка за плати и придонеси за вработените во угостителскиот сектор

Вработените во угостителскиот сектор стравуваат за своите работни места, стравуваат дали ќе имаат плата и здравствено осигурување. Ова во изјава

Прочитај повеќе

Од вкупно 238 апликации условите за грантови ги исполнија 133 ресторани за свадби

Владата на вчерашната седница го разгледа и го усвои Извештајот за реализација на Програма за поддршка на угостителскиот сектор во

Прочитај повеќе

Угостителскиот сектор на стаклени нозе, загрозени над 30.000 работни места

Континуитет во помошта, безусловна субвенција за сите вработени во угостителската индустрија во висина на бруто плати додека се во важност ограничувањата

Прочитај повеќе

Бектеши: Ќе ги вклучиме и претставниците на работниците во угостителството кога ќе предложиме нови мерки

На почетокот на пандемијата ние формиравме координативно тело. Точно е дека не беа вклучени угостителските работници, а ние како економски

Прочитај повеќе

Бектеши: Се размислува за дополнителни мерки за поддршка на угостителскиот сектор

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека се размислува за дополнителни мерки кои би биле во насока на поддршка

Прочитај повеќе

Еве кој би требало да работи во Недела според бизнис секторот

Сеуште е неизвесно кога Предлог Законот за неработна Недела ќе биде ставен пред пратениците на гласање. Од соопштувањето на Владата

Прочитај повеќе