Во Србија недостигаат 25 илјади угостителски работници

Трговија и продажба, администрација и средно раководни позиции се четирите најбарани позиции во огласите на „Инфостуд“ на српскиот пазар на

Прочитај повеќе

ССМ: Работниците од угостителството да не потпишуваат под присила или закана никакви бланко документи

Во текот на вчерашниот ден во јавноста беа пласирани информации дека најголем дел од угостителите денеска ги одјавиле работниците, на

Прочитај повеќе

Угостителските и хотелските работници бараат приоритет во вакцинирањето против Ковид 19

Угостителските и хотелските работници да имаат приоритет при вакцинирањето против Ковид 19, е главното барање на хотелиерите на денешната средба

Прочитај повеќе

Цените на угостителските услуги останаа на исто ниво

Цените на угостителските услуги во ноември годинава останаа на исто ниво како претходниот месец, а зголемување од 0,1 отсто е

Прочитај повеќе

Бектеши: Директно ќе ги поддржиме угостителите и туристичките работници со 7,5 милиони евра

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска одржа работен состанок со претставници на туристичко-угостителскиот сектор. На состанокот министерот ја презентираше Програмата

Прочитај повеќе

Бектеши: Не се размислува за затворање на угостителските објекти

Следниот ден откако ќе биде усвоен ребалансот на Буџетот, Министерството за економија ќе почне со реализација на мерките за финансиска

Прочитај повеќе

Ангеловски: Да не се казнуваат сите угостителски објекти заради поединечни прекршители

Угостителските објекти мора да ги почитуваат протоколите за заштита од ширење на вирусот ковид-19, граѓаните да внимаваат дали локалите каде

Прочитај повеќе

Дали постојат реални шанси да се намали невработеноста на едноцифрен број?

Владата уште првиот ден од започнувањето на нејзината работа најави дека ќе има четврт пакет на мерки кои ќе му

Прочитај повеќе

Бектеши дозволи организирани вечери со повеќе од 100 луѓе, за здравствените власти тоа е спорно

Министерот за економија Крешник Бектеши дал дозвола да се организира таканаречена  „организирана вечера“ со послужување на храна на угостителски објект

Прочитај повеќе

Што всушност значи да бидеш угостителски работник?

Во последно време, во мојот град можам да забележам дека има недостаток од келнери во кафеаните и кафулињата. Овој податок

Прочитај повеќе