ССНМ повторно го отвора конкурсот за „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“

По прекинувањето на конкурсот поради пандемијата, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници повторно го отвара конкурсот за истражувачки стории

Прочитај повеќе

Над половина од македонските граѓани не можат да си дозволат неочекуван финансиски трошок

Последните податоци на „Eurostat” покажуваат дека скоро секој трети граѓанин на Европската унија (32 проценти) не може да издржи неочекуван

Прочитај повеќе

ДУИ достави предлог мерки за економско закрепнување до Владата

Денеска во штабот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во Тетово се одржа следниот состанок на Секретаријатот за економија и

Прочитај повеќе

МЗЗПР: 25 смртни случаи при работа се забележани во 2019 година

Претседателот на Македонското здружение за заштита при работа – МЗЗПР, Милан Петковски за порталот Работник рече дека во извештајот не

Прочитај повеќе

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на

Прочитај повеќе

Од денеска полесно за работа во Германија – колку луѓе ќе ја напуштат државата?

Од денеска полесно за работа во Германија. Стапува на сила новиот  закон за доселување на стручни работници  за земји кои

Прочитај повеќе

ЕУ ги повика телевизиите и операторите на дијалог, МИОА – нема да има прекин на програмите

Власта уверува дека нема да има прекин на емитувањето на домашните и странски телевизиски канали. Од министеството за информатичко општество

Прочитај повеќе

Спасовски: Континуирано вложуваме во секундарното и терциерното здравство во интерес на граѓаните и нивното здравје како врвен приоритет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска се обрати на иницијалниот состанок на Секторската работна група за

Прочитај повеќе

„Шпаркасе Банка“ втора година финансира старт-ап бизниси заедно со ЕаСи на ЕУ

„Шпаркасе Банка Македонија“ го започнува вториот циклус од програмата „Чекор по чекор“, наменета за поддршка и развивање старт-ап бизниси во

Прочитај повеќе

ССК: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија,  стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или

Прочитај повеќе