Битиќи: Препораките за штедење се совети и не се насочени кон УПОЗ или кон некој лично

Владините мерки и препораки за намалување на расходите на буџетските корисници не се насочени кон УПОЗ, ниту се однесуваат кон

Прочитај повеќе

САДУ: Најголем интерес за работниците е заеднички да настапуваме со УПОЗ за да ја зајакнеме нашата позиција

По објавата на синдикатот на УПОЗ, за организирање на предупредувачки протест следната недела за изразување на незадоволство од Владата поради

Прочитај повеќе

Здравите административци во изолација ќе добиваат цела, болните од корона скратена плата

Цела плата ќе примаат само јавните административци кои се здрави, но поради контакти со заболени имаат решенија за изолација. На

Прочитај повеќе

Едукативно видео на УПОЗ

Секцијата на млади при Синдикатот на УПОЗ, како партнер во проектот Синдикатите и нивните секции на млади за Вас подготвија

Прочитај повеќе

Средба на УПОЗ и МИОА

Почитување на одредбите на Гранскиот колективен договор, исплата на регресот за годишен одмор и измените во Законот за административни службеници

Прочитај повеќе

К-15 за вработените во државните институции и судството следната година во јули, август и септември

Од Владата соопштија дека договорено е во Буџетот за 2021 година за првпат да се предвиди и исплата на регрес

Прочитај повеќе

УПОЗ контра изјавата на министерката Ангеловска за намалувањето на платите во јавната администрација

Подолг период а особено со почетокот на кризата, јавната администрација е мета на бизнис заедницата, поединци и министри кои како

Прочитај повеќе

Остра реакција на синдикатите на изјавата на Ангеловска дека помали плати за јавниот сектор е личен став

Вработените во јавниот сектор треба да имаат помали плати. Ова е личен став на министерката за финасии. Според неа, дел

Прочитај повеќе

Синдикатот на УПОЗ е против мерката за исплата на минимална плата

Денес Синдикатот на УПОЗ писмено се обрати до Владата на РСМ и Министерството за информатичко општество и администрација кое ви

Прочитај повеќе

Царовска: Нема ништо спорно во исплатата на К-15 предвидена со колективниот договор за администрацијата

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска смета дека нема ништо спорно во тоа што е предвидена исплата на К-15 во

Прочитај повеќе