Зголемен прометот од продажба на услугите, најмногу во туризмот

Прометот од продажбата на услугите во второто тримесечје од 2022 година покажува зголемување во однос на второто тримесечје од 2021

Прочитај повеќе

Таксистите ги зголемуваат цените на услугите

Такси компаниите пред колапс. Нелојалната конкуренција и енормниот раст на цените на нафтените деривати го уништи бизнисот, велат од Асоцијацата

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Хрватскиот синдикат на македонските сезонски работници им обезбедува сигурна и платена работа

Претседателот на Синдикатот за туризам и услуги на Хрватска – СТУХ Едуард Андриќ преку видео обраќање им се обрати на

Прочитај повеќе

Колку вработени има во радиостаниците во Македонија?

Во радиостаниците на државно ниво, Антена 5, Канал 77, Метрополис и Јон, просечниот број на вработени во редовен работен однос

Прочитај повеќе

Државен завод за статистика: Индекси на прометот во услугите, трето тримесечје од 2020 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот од продажбата на услугите во третото тримесечје од 2020 година покажува намалување

Прочитај повеќе

Цените на угостителските услуги останаа на исто ниво

Цените на угостителските услуги во ноември годинава останаа на исто ниво како претходниот месец, а зголемување од 0,1 отсто е

Прочитај повеќе

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак, законот за медиумски услуги заглавен во институциите

И покрај сите напори на операторите да се реши проблемот со спорниот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги решение

Прочитај повеќе

569 вработени имале петте национални телевизии во 2019 година

Приходите коишто заедно ги оствариле петте национални телевизии (Сител, Канал 5, Телма, Алфа и АлсатМ) во 2019 година изнесуваат 1,120,49

Прочитај повеќе

Осуди на ССНМ, ЗНМ и АВМУ за нападите на новинарите Мирослава Бурнс и Љупче Златев

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници остро го осудува физичкиот напад врз новинарот Љупче Златев што се случил вчеравечер

Прочитај повеќе