МДС: МНР води хајка против дипломати од кариера

Соопштението на Македонскиот дипломатски синдикат при САДУ ви го пренесуваме интегрално: На овој наш работнички празник, во најтешката година во

Прочитај повеќе

Влада: Поведената постапка на Уставниот суд за поништување на кратењето на платите на функционерите директно штети на обезбедувањето средства за справување со КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија смета дека поведената постапка на Уставниот суд за поништување на Уредбата за намалување на платите

Прочитај повеќе

Уставниот суд ги стопираше владините уредби за платите во СЈО и на функционерите

Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста и законитоста на три владини Уредби со законска сила донесени во вонредната состојба. Станува

Прочитај повеќе

Левица ја оспори втората претседателска одлука за вонредна состојба пред Уставниот суд на РМ

Соопштението на Левица ви го пренесуваме интегрално: Политичката партија Левица денес поднесе иницијатива за поништување на втората Одлука за утврдување постоење вонредна состојба,

Прочитај повеќе

(Видео) Ралповски: Дискриминирачки е само 20,000 од 55,000 вработени да добијат К-15

Бобан Илијевски Потпишувањето на новиот грански колективен договор во јавната администрација е незаконски, од причина што едниот дел важи за

Прочитај повеќе

ССНМ: Остра осуда за одлуката на Уставниот суд да не им дозволи пристап на медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро ја осудува одлуката на Уставниот суд да не им дозволи

Прочитај повеќе

ЗНМ го осуди однесувањето на вработените во Уставниот суд кон новинарите

Здружението на новинарите на Македонија го осудува однесувањето на вработените во Уставниот суд кои на недозволив и неевропски начин ги

Прочитај повеќе

Мнозинство на апелациони судии заклучиле дека на затворската полиција не и следува надомест за ризик

Судиите на четирите апелациони судови, со мнозинство гласови одлучиле дека на затворската полиција не и следува надомест од 30 проценти

Прочитај повеќе