Јаболко за ужинка-Учениците ќе добијат витамини, овоштарите пласман

Владата на вчерашната седница ја усвои Програмата за поттикнување на потрошувачката на свежо овошје во 2022 година со која ќе

Прочитај повеќе

Гимназијата „Сами Фрашери“ во Куманово ќе добие нов училишен објект, МОН и Владата ќе го решат деценискиот проблем на учениците и наставниците

Министерството за образование и наука и Владата ќе го решат деценискиот проблем со кој се соочуваат учениците и вработените во

Прочитај повеќе

Во првото полугодие од 2022 година околу 1.700 ученици и наставници посетија предавања за финансиска едукација на НБ

Тимот за финансиска едукација на Народната банка во првото полугодие од 2022 година, преку едукативни презентации, подготовка на едукативни материјали

Прочитај повеќе

Шаќири: Наша мисија е да обезбедиме еднакви услови за сите ученици

Министерството за образование и наука е партнер на општините и училиштата. Нашата мисија е да обезбедиме еднакви услови за сите

Прочитај повеќе

Гиевски НСОН: Штрајкот на наставниците е лекција за учениците да се борат за своите права!

Независниот синдикат за образование и наука очекува Владата сериозно да го сфати револтот на просветните работници кој е таложен со години и

Прочитај повеќе

Шаќири со апел до наставниците: Потребни сте им на учениците да ги подготвите за уписи и матура, што се нивната иднина

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири, денеска со ФБ пост ги повика наставниците во основните и средните училишта да

Прочитај повеќе

Шаќири: Ги повикувам наставниците да продолжат со настава, местото на учениците е во училиште

Aпелирам до сите општествени чинители, а особено до СОНК и до наставниците, кога носат одлуки и постапуваат да се водат

Прочитај повеќе

Шаќири со писмо ќе побара од СОНК да дозволат да се вратат учениците на настава

Барањето на СОНК е легитимно, и покачување на платите ќе има. Социјалниот дијалог со СОНК ќе продолжи. Но, приоритет за

Прочитај повеќе

Кризниот штаб ја прифати препораката за укинување на маските во основните училишта

Главниот координативен кризен штаб за справување со Кoвид-19 (ГККШ) на вчерашната седница одлучи да ја прифати препораката на Комисијата за

Прочитај повеќе

Шаќири: Учениците, родителите, наставниците за време на продолжениот распуст максимално да се придржуваат до мерките и препораките за заштита од ковид-19

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска на прес-конференција информираше дека на негово барање, врз основа на препорака од

Прочитај повеќе